|  MN  |  1 komentarz

Koncert noworoczny Poznańskiego Chóru Chłopięcego w lednickim Muzeum

Zdjęcie nadesłane

Wójt Gminy Łubowo oraz Dyrekcja Muzeum Pierwszych Piastów zapraszają 15 stycznia 2023 r. o godz. 16.00 do nowej siedziby Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na wyjątkowy Koncert Noworoczny w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Koncert poświęcony jest pamięci profesora Andrzeja Marka Wyrwy.

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku.

Założycielem chóru był Jerzy Kurczewski (1924 – 1995) dyrygent i pedagog, autorytet w dziedzinie chóralistyki, twórca istniejącej od 1957 roku jedynej w Polsce szkoły chóralnej. Jego Poznański Chór Chłopięcy koncertował ponad 2200 razy w wielu krajach na 4 kontynentach. Brał udział w licznych prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych.

Od 2003 roku dyrektorem nowego Poznańskiego Chóru Chłopięcego jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. Doktor sztuk muzycznych, klarnecista, kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie klarnetu i kompozycji.

W 1991 roku Jacek Sykulski zasłynął w świecie jako kompozytor pieśni Abba, Ojcze (do słów o. Jana Góry OP), która stała się hymnem VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Jest autorem ponad stu kompozycji chóralnych, a także wielu wielkoobsadowych utworów napisanych ku upamiętnieniu ważnych wydarzeń historycznych.

Jacek Sykulski w swojej pracy nieustannie eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki rozwoju nie tylko polskiej, lecz także światowej chóralistyki.

Wydarzenie przygotowane jest w ramach LednicaArt – projektu kulturalnego Gminy Łubowo, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
11/01/2023 07:30

Ten Poznański chór chłopiecy ( dawna nazwa chór Jerzego Kurczewskiego) ma tylko jednego konkurenta na polskim rynku śpiewaczym. Jest to Chór chłopiecy Stefana Stuligrosza z Filharmoni Poznańskiej. Kto lubi rozkoszować się brzmieniem pięknych, delikatnych, chłopiecych głosów powinien skorzystać z tej nadarzającej sie okazji ! To na pewno nie bedzie stracony czas. !!! W/w chóry bardzo rzadko koncertują w Gnieźnie. Częściej konertują poza granicami naszego kraju, niż w Polsce ! © Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.