|  MN  |  Zostaw komentarz

Archeologia i archeolodzy w powieściach Agathy Christie

Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie oraz Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie serdecznie zapraszają 18 stycznia (środa) 2023 roku o godzinie 17:00 na wykład dr hab. Agnieszki Mączyńskiej „Archeologia i archeolodzy w powieściach Agathy Christie”.

Agatha Christie, lady Mallowan to najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple. Większość z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Od 1930 roku była żoną archeologa Maxa Mallowana, z którym podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Region ten został później tłem kilku jej powieści. O pasjonującym życiu Agathy Christie i jej inspiracjach literackich dowiemy się podczas wykładu dr hab. Agnieszki Mączyńskiej.

Agnieszka Mączyńska jest wybitną archeolożką i cenioną popularyzatorką archeologii. Zawodowo związana z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, gdzie kieruje Działem Wystaw i Edukacji. Prowadzi badania naukowe nad ceramiką egipską z okresu pre-, protodynastycznego oraz wczesnodynastycznego. Od 1999 r. bierze udział w wykopaliskach na stanowisku archeologicznym w Tell el-Farcha we wschodniej Delcie Nilu (Egipt). Prywatnie jest miłośniczką powieści kryminalnych Agathy Christie oraz Artura Conan Doyla. Żona. Mama dla dwójki nastolatków i suczki przygarniętej ze schroniska.

Wstęp wolny.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.