|  MN  |  Zostaw komentarz

Wystawa ikon w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Ikony prezentowane na wystawie czasowej w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej powstały we wrześniu 2022 roku w Wesołej, pod Warszawą podczas XIV już pleneru, którego tematem było: Spotkanie ze Zmartwychwstałym, ich autorami są Artyści z Polski i z Ukrainy. Na wernisaż wystawy zapraszamy do Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w dniu 1 kwietnia (sobota) 2023 r., o godz. 13:30.

Prezentowane ikony powstały we wrześniu 2022 roku w Wesołej, pod Warszawą. Prace zostały namalowane podczas XIV pleneru, którego tematem było: Spotkanie ze Zmartwychwstałym. Cały projekt nosi tytuł „Nowa Ikona” i powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy.

Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, powstało pod koniec XX wieku, w Nowicy, niewielkiej wsi, w Beskidzie Niskim. Tam obok siebie mieszkają Łemkowie-Ukraińcy i Polacy. Można powiedzieć, że to relikt świata, który został zniszczony przez totalitaryzmy XX. wieku. Mimo tego, Łemkowszczyzna pozostaje nadal przestrzenią,  gdzie Wschód spotyka się z Zachodem.

W 2009 roku Stowarzyszenie zaprosiło artystę z Ukrainy,  Romana Vasylykowa, by przyjechał ze swoimi współpracownikami i studentami na plener do Nowicy. Zaproszono też malarzy z Polski. Tak zaczął się eksperyment – Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, który nieprzerwanie  trwa już 14 lat. Przez wiele lat spotkania odbywały się w Nowicy. W 2021 roku plener miał miejsce w  Krzyworówni w Ukrainie, zeszłoroczny zaś  w Wesołej pod Warszawą.

Dotychczas w plenerach wzięło udział ponad 200 malarzy, powstało ponad 400 prac, które prezentowane były na 60 wystawach w Polsce, w Ukrainie, Białorusi,  Gruzji,  Armeni i Niemczech. Wystawy poplenerowe i przekrojowe odwiedza rocznie ponad 10 tys. osób. Spośród ikon powstałych w trakcie każdej edycji wybieranych jest od 5 do 10,  składają się one na kolekcję współczesnych ikon.

Przez kolejne dwa miesiące, od 1 kwietnia 2023 r., wystawę będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obejmie ona ponad pięćdziesiąt prac, ikon, artystów z Polski jak i z Ukrainy. Jest to niebywała okazja do kontemplacji sztuki ale przede wszystkim do kontemplacji największej tajemnicy i sensu chrześcijaństwa jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Już dzisiaj zapraszamy Państwa do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy 1 kwietnia w sobotę o godz. 13:30. Z kolei, w dniach 3,4 i 5 kwietnia, czyli w poniedziałek, wtorek i środę wielkiego tygodnia, wstęp na tę wystawę będzie bezpłatny.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.