|  MN (opr)  |  1 komentarz

Wydano gnieźnieńską księgę sądową z XV wieku

Fot. Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. Na fotografii od lewej dr Adam Kozak, ks. dr Michał Sołomieniuk

Biblioteka naukowa Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie wzbogaciła się o wyjątkową publikację: wydanie naukowe średniowiecznej księgi, przechowywanej w zasobie tegoż archiwum. Autorem liczącej 608 stron publikacji jest dr Adam Kozak z Poznania, obecnie pracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN.

Przedmiotem publikacji jest „Księga sądowa gnieźnieńskich wikariuszy generalnych Sędka z Czechla i Jana z Brzóstkowa (1449-1452, 1455)”. Zawiera ona protokoły spraw sądowych, rozstrzyganych przez sędziów kościelnych archidiecezji gnieźnieńskiej. Zakres tematyczny spraw sądowych obejmuje m. in. kwestie dyscyplinarne kleru, spory małżeńskie, podejrzenia o herezje itd.

Książka pana Kozaka jest dwujęzyczna, tj. zapiski łacińskie zawierają polskie streszczenia, dzięki czemu z pracy mogą skorzystać wszyscy zainteresowani historią życia codziennego archidiecezji gnieźnieńskiej w połowie XV wieku. Jest to pierwsza od niemalże stu lat pełna edycja księgi sądowej trybunału duchownego w Polsce.

Wydawcami właśnie wydanej książki są Polskie Towarzystwo Historyczne i Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. – Egzemplarz publikacji jest dostępny w Gnieźnie w czytelni naukowej Archiwum Archidiecezjalnego. Archiwum to posiada około setki podobnych ksiąg sądowych z okresu późnego średniowiecza, zachęcamy zatem badaczy historii do pracy naukowej na naszych źródłach – informują przedstawiciele ww. instytucji.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olgierd
Olgierd
11/05/2023 13:36

A w Gnieźnie jest Instytut Kultury Europejskiej. Naukowcy mają zasoby archiwalne na wyciągnięcie ręki…© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.