|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Przypomnieli kultowe polskie syntezatory

Przy okazji Nocy Muzeów w Gnieźnie, gościnnie w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 13 maja Muzeum Polskich Organów Elektronicznych zaprezentowało wystawę syntezatorów polskiej produkcji.

Na wystawie znalazły się nie tylko popularne w latach 70. i 80-tych XX wieku modele, jak Żaczek, B-11, Student 106 lub Elwirka OE-02, ale również unikaty: Eltronic 109 z numerem seryjnym 0001, Transiston AB-1P w wersji gabinetowej, Byfakord B-1, prototypowe Eltronic 101R, Brawo OW-1 czy Techtronik W-1.

Liczną publiczność w muzyczną podróż po dawnych brzmieniach analogowych zabrali znani oraz cenieni gnieźnieńscy muzycy: Miłosz Dziurleja (współzałożyciel i członek zespołu Millenium Złote Przeboje, wieloletni członek zespołu Zagrali i Poszli, autor tekstów i muzyki do piosenek własnych), Jakub Grzechowiak (tegoroczny maturzysta, muzyk z obszaru el-muzyki, kompozytor oraz uzdolniony wirtuoz i improwizator) oraz Paweł Brylewski (współzałożyciel i wieloletni członek zespołu Artonusu, członek zespołu Zagrali i Poszli, kompozytor w projekcie NiewiadomoKTO).

Słuchacze mogli usłyszeć możliwości polskich syntezatorów na żywo – na Eltronicu 109 grał Miłosz Dziurleja, na MA-101 Jakub Grzechowiak, natomiast Paweł Brylewski akompaniował na B-11. Brzmienia trzech syntezatorów, granych zespołowo, stworzyły wyjątkowy klimat koncertu.

Kuratorem wystawy był Jacek Jung, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt Muzyczny świat dziecka. Gry i zabawy jak za dawnych lat.

Podczas wystawy dla najmłodszych stworzono również specjalne stoisko, na którym dzieci poprzez zabawę mogły spróbować zagrać najprostsze melodie.

Wystawę z prezentacją muzyczną można zobaczyć w mediach społecznościowych oraz na dedykowanej stronie w Internecie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.