|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Pułk ułanów z Gniezna z własnym opracowaniem albumowym

To pierwsze opracowanie dziejów jednostki wojskowej, która stacjonowała na terenie Gniezna. Nowa publikacja jest jednocześnie albumem, opowiadającym także o chwale i bohaterstwie polskiego oręża.

W minioną środę w Starym Ratuszu odbyła się promocja publikacji albumowej Pawła Kochańskiego pt. „17. Pułk Ułanów Wielkopolskich”. Jest ona wyjątkowa w swojej formie, gdyż zawiera około 1500 fotografii archiwalnych i skanów dokumentów, opowiadających o tej jednostce, która co prawda stacjonowała na terenie Gniezna przez trzy lata, ale dobrze zapisała się w pamięci ówczesnych mieszkańców miasta i okolic jako „Gnieźnieńskie kanarki” (wówczas też jako 3. Pułk Ułanów Wielkopolskich). Nazwę tę wojskowi zawdzięczali biało-żółtym barwom, przypisanym do ich wyposażenia.

Do tej pory dzieje wojskowości w Gnieźnie oraz zagadnienia militarne były omawiane tylko w formule działań wojennych, toczących się podczas powstania wielkopolskiego oraz obrony wrześniowej w 1939 roku. Publikacja Pawła Kochańskiego, choć lokalnie obejmująca krótki okres działalności jednostki na terenie Pierwszej Stolicy, to jest pierwszym zebranym zbiorem informacji oraz fotografii, pozyskiwanych przez lata z archiwów i bibliotek, a także od rodzin dawnych żołnierzy. Przez to jest pełna zdjęć – okolicznościowych, oficjalnych, jak i portretów.

Podczas promocji albumu, które przybrało formę rozmowy autora z prowadzącym spotkanie prof. UAM dr. hab. Konradem Białeckim, można było usłyszeć o założeniach powstania publikacji oraz samej historii pułku. Sama książka jest dostępna do kupienia w siedzibie Informacji Turystycznej.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.