|  MN  |  Zostaw komentarz

Czterech fantastycznych gości literackich na 13. Fantasmagorii

Konwent Fantastyki Fantasmagoria do wydarzenie oferujące ponad 100 różnych punktów programu, w tym spotkania z najciekawszymi nazwiskami związanymi z literaturą science fiction i fantasy. W tym roku, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna, udało się zaprosić aż cztery niezwykle ciekawe osoby, które spotkają się z konwentowiczami między 14 a 16 lipca 2023.

Wojciech Gunia

Ten pisarz, tłumacz i publicysta jest uznawany za czołowego w Polsce przedstawiciela weird fiction. Jego powieść „Nie ma wędrowca” (2016) została uhonorowana Nagrodą im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru w 2016 roku.

Spod jego pióra wyszły także inne utwory: “Powrót” (2014), “Miasto i rzeka” (2018), “Dom wszystkich snów” (2020), “Złe wszechświaty” (2021) oraz napisana wspólnie z Barbarą Mikulską powieść młodzieżowa „Złodzieje motyli”.

W 2021 roku uhonorowany został Nagrodą im. Macieja Parowskiego oraz Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego za powieść “Dom Motta” (z tomu „Dom wszystkich snów”).

Jako tłumacz Wojciech Gunia przybliża polskim czytelnikom prozę Thomasa Ligottiego i amerykańskich współczesnych pisarzy weird fiction. Jego teksty publicystyczne pojawiały się w magazynach „Trans/Wizje”, „Okolica strachu” i „Nowa Fantastyka”. Obecnie pisuje felietony i recenzje dla portalu “Zupełnie Inna Opowieść”.

Piotr W. Cholewa oraz Elżbieta Gepfert

Piotr W. Cholewa to matematyk, tłumacz i działacz fandomu. Ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku. Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Był członkiem zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, gdzie pełnił (w różnej kolejności) funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika.

To także były prezes i wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego. Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

Elżbieta Gepfert to absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa U.Śl. Od 1992 pracuje jako redaktorka, tłumaczka opowiadań, powieści i komiksów, współpracując z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, wydawnictwem Prószyński i Ska, ISA. MAG.

Aktywna działaczka i animatorka kultury w Śląskim Klubie Fantastyki (od 1982) jako bibliotekarka, sekretarz, a w latach 1990 – 2007 jako prezes, realizuje i inicjuje liczne działania na polu propagowania szeroko pojętej fantastyki. Przez trzydzieści dwa lata opiekowała się działaniami związanymi z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla i nadal redaguje coroczną edycję antologii utworów nominowanych do Nagrody.

Dwukrotnie (w 1997 i 2001) była główną koordynatorką Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon. W roku 2010 była jednym z koordynatorów Europejskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Tricon, który odbywał się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Od 2008 do 2021 roku pełniła funkcję wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Od 2020 jest członkinią Rady Programowej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Za działalność w ruchu miłośników fantastyki została wyróżniona nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia Science-Fiction (Dortmund 1999), Nagrodą Golema (1999) przyznawaną przez grupę krakowskich miłośników fantastyki oraz Nagrodą im. Krzysztofa Papierkowskiego (2019). Była także Gościem Honorowym Polconu 2007 w Warszawie.

Michał Gołkowski

To pisarz oraz poliglota. Z wykształcenia lingwista, z zawodu tłumacz symultaniczny, z zamiłowania historii wojskowości i antropologii kultury. Sam o sobie pisze tak:

„Rocznik 1981, relatywnie duży przebieg, ale za to bezawaryjny i bezwypadkowy. Napęd na cztery koła, turbo, klimatyzacja i bogaty pakiet wyposażenia wnętrza.

Najszybsze pióro polskiej fantastyki. Debiutował w nie tak znów odległym 2013 roku, od tego czasu zasypując wydawnictwo iście hurtową ilością co najmniej dwóch-trzech książek rocznie. Wciąż poszerzający się zakres jego tematów krąży pomiędzy tematyką wojenną, thrillerem psychologicznym, groteską, powieścią grozy, historią oraz wręcz rasowym, krwistym fantasy. Książki spływają mu z palców na klawiaturę tak szybko, że przeważnie sam nie pamięta ile ich wydał.

Od pewnego czasu zaangażowany – jakby mało tego było! – w prace dwóch spółek gamedevowych: Sylen Studio oraz Red Square Games, zajmujących się produkcją gier wideo, RPG oraz planszowych na podstawie jego wciąż poszerzanej, pogłębianej i rozciąganej poza granice przyzwoitości twórczości.

Niezrównany prelegent i mówca, potrafiący bez zająknięcia i powtórzenia poprowadzić godzinny wykład o praktycznie dowolnej tematyce – od formowania się organizacji przestępczych we wczesnym okresie poradzieckim, wstecz aż do technik oblężniczych starożytnego Babilonu.

Brany prosto z salonu, pierwszy właściciel, brak ukrytych opłat. Okazja jakich mało!”.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy po uprzedniej rejestracji na stronie: https://fantasmagoria.gniezno.pl/13-fantasmagoria/

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.