Już po raz trzynasty zapraszamy na Gnieźnieńskie Święto Słowa – Festiwal Literacki „Preteksty”. Pierwszego dnia, 31 sierpnia, czekają na uczestników trzy poetyckie wydarzenia.
I. „Światłoczułe Słowa”/ wystawa gnieźnieńskich fotografików ilustrująca wiersze Ewy Lipskiej
Godzina: 17.30 (30’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)
II. Spotkanie autorskie z Ewą Lipską
Godzina: 18.00 (60’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)
13. Festiwal Literacki „Preteksty” otworzy spotkanie z „Pierwszą Damą Polskiej Poezji”, czyli Ewą Lipską, laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody im. Andrzeja Bursy (1971), nagrody Fundacji im. Kościelskich (1973), nagrody Pierścienia za całokształt twórczości w Gdańsku (1978), nagrody PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1979). W 1988 otrzymała nagrodę Fundacji POLCUL (Australia), w 1992 nagrodę Polskiego PEN-Clubu z Fundacji Büchnera, w 1993 nagrodę Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku, w 1995 Nagrodę Miasta Krakowa, w październiku 2001 za tomik Sklepy zoologiczne – Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca i w 2004 nagrodę miesięcznika „Odra” (Wrocław). W 2002 tomik Sklepy zoologiczne uhonorowany został nagrodą Śląskiego Wawrzynu Literackiego za najlepszą książkę roku, przyznaną przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Jej książka Ja znalazła się w gronie finalistów Nagrody Literackiej Nike 2004. W 2005 otrzymała nagrodę poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych za tom Gdzie indziej – za ten tom była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2006. W 2007 otrzymała nagrodę Samuela Bogumiła Lindego Miast Partnerskich Getynga-Toruń. Za tom Drzazga była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2007. Za tom Pomarańcza Newtona była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2008 w kategorii książka roku. W 2009 roku otrzymała Złoty Klucz Smedereva – poetycką nagrodę Serbii, a w 2010 Naim Frasheri Prize, poetycką nagrodę Macedonii, oraz nagrodę Ministerstwa Kultury Republiki Kosowa – Przylądek Dobrej Nadziei. W 1998 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2005 roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.W 2011 otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i była nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za tomik Pogłos, a w 2013 była nominowana do Nagrody Poetyckiej Orfeusz za tomik Droga pani Schubert… Za tomik Czytnik linii papilarnych była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2016. W czerwcu 2012 otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2017 roku otrzymała Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. W 2018 za tom Pamięć operacyjna nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2019 za całokształt twórczości. W 2020 nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W tym samym roku została Laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja za tom Miłość w trybie awaryjnym.
Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, poeta i pisarz, redaktor naczelny “Zeszytów Poetyckich”, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich OW w Poznaniu.
III. X. Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais
Godzina: 19.30 (120’)
Miejsce: „Latarnia na Wenei”
A po dziesiąte – slam im. Franciszka Rabelais. To nie są żarty. Nasze czcigodne spotkanie ze słowem mówionym odbędzie się po raz dziesiąty. Gdy w Gnieźnie zaczynały się pierwsze slamy poetyckie, świat wyglądał inaczej i był trochę młodszy. Ale! Slam im. Franciszka Rabelais to niezmiennie okazja do usłyszenia przedstawicieli i przedstawicielek lokalnego środowiska, ale również poetyckich delegacji z całego kraju (m.in. Bydgoszcz, Kraków, Poznań).
Zasady są proste i (slamowo) ortodoksyjne:
– runda trwa trzy minuty
– wyłącznie własna twórczość
– publiczność głosuje i wybiera
Wbrew złym zwyczajom i piosence zespołu ABBA – the winner doesn’t take it all. Z przyjemnością nagradzamy też inne miejsca (na podium). Pula nagród wynosi 800 zł.
Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, IKE, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, KDoK, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.