|  MN  |  Zostaw komentarz

13. Festiwal Literacki Preteksty – wydarzenia 3 września

Niedziela 3 września, będzie już czwartym dniem naszego festiwalu – ostatnim dniem spotkań autorskich, tradycyjnie zwieńczonym spektaklem Teatru Wszelki Wypadek.

1. Spotkanie autorskie z Katarzyną Michalczak, godzina: 15:00. Miejsce: Czytelnia Biblioteki Głównej

Spotkanie z Katarzyną Michalczak, poetką i pisarką, wokół jej głośnej książki „Synu, jesteś kotem” – o relacji z synem w spektrum autyzmu: „To jest książka o relacji matki z synem, który, tak się zdarzyło, jest w spektrum autyzmu. Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak zobaczyć je naprawdę? To jest książka o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej miłości. Odwzajemnionej. W książce gościnnie występuje syn, który zdecydował się nie ujawniać nazwiska.”

Fragment książki: „Wmawiałam sobie jakieś fantazyjne stany rzeczy, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Zauważałam, że niechętnie bawisz się z dziećmi, a jak już dochodzi do zabawy to komenderujesz – ale uznawałam, że jesteś indywidualistą, liderem. Kiedy obserwowałam, że dzieci nie słuchają twoich rozkazów i nie chcą podążać za twoją wizją, uznawałam że jesteś inteligentniejszy od rówieśników i oni nie rozumieją, czego od nich oczekujesz. Kiedy widziałam, że owszem jesteś inteligentniejszy od rówieśników, ale tylko w niektórych dziedzinach, za to w innych odstajesz in minus – dochodziłam do wniosku, że każdy może mieć gorszy dzień. I tak w kółko. Byle tylko nie zobaczyć PRAWDY”.

Katarzyna Michalczak (ur. 1981) pochodzi z Miechowa, miasta zakonu bożogrobców. Jej pierwsza książka z wierszami, „Pamięć przyjęć”, zdobyła Nagrodę Główną w Konkursie im. Jacka Bierezina w 2016 oraz otrzymała pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2017. Publikowała m.in. w „Dwutygodniku” i „Opcjach”. Jest doktorką socjologii. Za „Klub snów” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Antosik

2. Spektakl Teatru Wszelki Wypadek pt. „Merylin Mongoł”. Godzina: 20:00, miejsce: sala koncertowa Starego Ratusza Osoba prowadząca: Grzegorz Buczkowski (MOK)

Teatr Wszelki Wypadek wystawia adaptacje sceniczne utworów epickich. W 2017 r. była to „Zbrodnia i kara”, oparta na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego, a w 2018 r. „Sala nr 6” oparta na motywach opowiadania Antoniego Czechowa. Ten ostatni spektakl mogliśmy oglądać na zeszłorocznych PRETEKSTACH.

Tym razem teatr prowadzony przez Tomasza Kujawskiego – ważną postać dla gnieźnieńskiego teatru amatorskiego – zaprezentuje sztukę “Merylin Mongoł”.

Nikołaj Kolada “Merylin Mongoł”
reżyseria: Tomasz Kujawski
występują: Kalina Jankowiak, Cecylia Jankowska, Jakub Dorobiała, Paweł Gic.


Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, IKE, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, KDoK, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.