|  MN  |  Zostaw komentarz

Preteksty po raz trzynasty

zdjęcia nadesłane

Chociaż oficjalnie 13. Festiwal Literacki Preteksty jeszcze trwa – przed nami jeszcze Turniej Książkożerców 22 września – to Biblioteka – wraz z partnerami – zakończyła czterodniowy cykl spotkań autorskich.

Tegoroczne Preteksty otworzył wernisaż wystawy fotograficznej „Światłoczułe Słowa” , który poprzedzał spotkanie z Ewą Lipską i było niespodzianką dla zaproszonej poetki. Grupa fotografików gnieźnieńskich:
Katarzyna Gołembowska, Michał Koszela i Sebastian Uciński zilustrowała trzy wiersze Ewy Lipskiej. Po wernisażu w Auli Medyka rozpoczęło się już właściwe spotkanie autorskie z Ewą Lipską. Była poezja, było i sporo o poezji. Dowiedzieliśmy się, że Ewa Lipska – mimo, iż sama przez krótki czas prowadziła warsztaty poetyckie – nie wierzy, że pisania poezji można się nauczyć. Jak mówiła, można jedynie poszerzać wyobraźnię, a poezja jest kwestią wyobraźni. Wieczór zakończył się w Latarni na Wenei – X Slamem Poetyckim im. Franciszka Rabelais. Z czternastu slamerek i slamerów do finałowej trójki weszli: Fiona, Ania Bania, SampaJan. I po zaciętym finale, dosłownie o pojedyncze głosy, z Anią Banią wygrał SampaJan, na trzecim miejscu znalazła się Fiona z Brystolu.

Drugi dzień Pretekstów zaczęliśmy od Europy Środkowej. To właśnie tam prywatnie i pisarsko ciągnie Ziemowita Szczerka, festiwalowego gościa. Rozmowa orbitowała wokół ostatniej książki Ziemowita Szczerka, czyli wokół „Wymyślonego miasta Lwowa” – taki tytuł nosi ta eseistyczna opowieść o mieście, do którego autor jeździ od blisko trzydziestu lat. Kolejnym spotkaniem tego dnia była rozmowa z „Królem polskiego kryminału” czyli wrocławskim pisarzem Markiem Krajewskim. Dowiedzieliśmy się sporo o
warsztacie pisarza oraz przekonaliśmy się o ważności rytmu dnia i istocie nawyków i przywiązaniu do szczegółów. Dopisała także znakomita gnieźnieńska publiczność, która ustawiła się w długą kolejkę po upragniony autograf. 

Sobotę, trzeci dzień Pretekstów, rozpoczęło bardzo ciekawe spotkanie z reportażystą Cezarym Łazarewiczem. Ciekawe już przez same tematy, które podejmuje w swoich reporterskich śledztwach autor – sprawy głośne i kontrowersyjne, takie jak sprawa Gorgonowej, śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka (za którą otrzymał Nagrodę Literacką NIKE), a w ostatniej książce sprawę śmierci Stanisława Pyjasa. Rozmowa o ostatnim śledztwie była punktem wyjścia do opowieści o pracy reporterskiej i reportażu jako takim.

Trzeci dzień Pretekstów zakończył ponad dwugodzinny panel „Strategie i bezpieczeństwo”. W auli IKE UAM – wypełnionej do ostatniego miejsca – rozmawiali zaproszeni goście: dr Jacek Bartosiak – prawnik, dr nauk społecznych, ekspert ds. geopolityki i strategii.; Marek Budzisz – dziennikarz, działacz polityczny i analityk oraz gen. Waldemar Skrzypczak – generał broni SZ RP w stanie spoczynku. Oficer dyplomowany wojsk pancernych. Punktem wyjścia i polem tematycznym panelu była oczywiście sytuacja geopolityczna po wybuchu wojny w Ukrainie. Niedziela, czyli ostatni dzień spotkań to rozmowa niezwykle szczera, wartościowa i dodająca otuchy: Katarzyna Michalczak, poetka, prozaiczka, socjolożka i mama syna z zespołem Aspergera przyjechała do Gniezna spotkać się z czytelnikami swojej książki „Synu, jesteś kotem”. Tradycyjnym punktem Festiwalu Preteksty jest wieńczący je spektakl Teatru Wszelki Wypadek. Tym razem zgromadzeni w Starym Ratuszu widzowie mogli zobaczyć „Merylin Mongoł”. Siła dramatu Nikołaja Kolady i znakomita gra aktorska wywołały grad oklasków i uznanie dla interpretacji Tomasza Kujawskiego.

13. Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.