|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

9. edycja Festiwalu „Fyrtel”

9. Festiwal „FYRTEL” to kolejna edycja wydarzenia poświęconego zachowaniu i promocji bogatego dziedzictwa kulturowego Gniezna – Miasta Trzech Kultur, miejsca wielowiekowej i pokojowej obecności trzech grup etnicznych: Żydów, Niemców i Polaków. Celem planowanych corocznie działań interdyscyplinarnych jest jak najgłębsze poznanie, utrwalenie oraz spopularyzowanie dorobku kulturowego Miasta Trzech Kultur, a także integracja zarówno specjalistów i artystów, jak i jego mieszkańców. Innymi słowy – „Fyrtel” jako wyjątkowy „festiwal o Mieście” zmierza do integracji i animacji lokalnej społeczności zarówno w kontekście kulturowym, jak i współpracy międzypokoleniowej. Motto festiwalu brzmi „Fyrtel w stanach skupienia kultury” i jest zachętą do lokalnych artystów i animatorów do realizacji przedsięwzięć artystycznych z dziedziny filmu, literatury, muzyki, teatru oraz sztuk wizualnych inspirowanych gnieźnieńskim dziedzictwem kulturowym.

W bogatym programie tegorocznej, dziewiątej już, edycji festiwalu znalazły się m.in. warsztaty: „Gniezno, którego już nie ma”, „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, „Notatnik miejski – Skiereszewo oraz „A na Fyrtlu powiedzieli”; wystawa fotografii Janusza Chlasty pt. „Wydarzenia kulturalne” z cyklu „Światłoczuła historia Fyrtla”. Nie zabraknie ciekawych spotkań i wykładów oraz premierowych pokazów filmowych („Polania” w reż. Pawła Bartkowiaka). Kulminacją wydarzeń festiwalowych będzie koncert „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredro w Gnieźnie, podczas którego m.in. zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty artystyczne oraz ogłoszony zostanie Laureatka/Laureat „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. W trakcie wieczoru wysłuchamy koncertu zespołu Pere Lachaise oraz obejrzymy występ komika-iluzjonisty „Pana Li”.

  • 29 września 18:00 Pokaz filmu „Polania” w Czytelni Biblioteki Głównej
  • 30 września 18:00 Wieczór na fyrtlu – Teatr im. A. Fredry – podsumowanie warsztatów i projektów artystycznych, ogłoszenie laureata/ki „Królika” i występy artystów: Pere Lachaise oraz komika-iluzjonisty Pana Li.
  • 10 października 18:00 Włącz ciekawość: Jarosław Mikołajczyk – kapital ludzki, osobliwosci i osobowości Miasteczka – wykład w czytelni Biblioteki Głównej

Uwaga: na koncert „Wieczór na Fyrtlu” obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG.

Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna/Miasto Gniezno. Partnerzy: Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Baza – Centrum Edukacji Kreatywnej, Miejski Ośrodek Kultury. 9. Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Romciu
Romciu
29/09/2023 18:48

Skoro tak było pokojowo to dlaczego doszło do wojny?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.