Jubileusz 40-lecia działalności wokalnej na mapie Gniezna i w roli jednego z reprezentantów artystycznych Pierwszej Stolicy Polski, świętował Chór Mieszany „Metrum”.
Można powiedzieć, że tam, gdzie rozpoczęła się jego historia, tam też przyszło świętować 40. urodziny – czyli na scenie. W minioną sobotę w Teatrze im. Aleksandra Fredry odbył się galowy koncert Chóru Mieszanego „Metrum” – zespołu dobrze znanego mieszkańcom, godnie reprezentującego Gniezno na mapie śpiewaczej Polski.
Koncert był okazją do, jakże by inaczej, wokalnego podsumowania czterech dekad działalności zespołu, czego dowodem był bogaty repertuar wieczoru, wypełniony wieloma mniej lub bardziej znanymi utworami we własnej aranżacji chóralnej, a także z akcentami solowymi i niekiedy przy akompaniamencie instrumentalnym. Całość poprowadziła dyrygent Barbara Krenz. Obecni zespół liczy 30 artystów, a pomimo osiągnięcia „wieku średniego”, wokaliści przede wszystkim są młodzi duchem, czego dowodem było dopracowane do ostatniego głosu wykonanie całości występu.
Sam koncert był wypełniony wieloma wspomnieniami z czterdziestu lat aktywności scenicznej, na którą składało się 250 koncertów, 15 wyjazdów zagranicznych oraz liczne nagrody na różnych konkursach, festiwalach czy przeglądach chóralnych.
Sam chór powstał 14 września 1983 roku – tego dnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się zebranie założycielskie, zainicjowane przez Zbigniewa Cieślińskiego i Bogdana Olszaka. Zespół od początku przyjął nazwę „Metrum”, a do udziału w jego tworzeniu zaproszono także panie, przez co stał się on chórem mieszanym. Prezesem zarządu chóru był Zbigniew Cieśliński, zaś pierwszym dyrygentem wspomniany Bogdan Olszak. Następnie w latach 1996 – 2021 zespołem kierował na scenie Jarosław Krenz, po którego śmierci rolę tę przejęła jego żona Barbara Krenz, prowadząca zespół do dziś.
Po pasjonującym koncercie nie zabrakło słów gratulacji oraz podziękowań indywidualnych od i dla całego zespołu. Samemu chórowi pozostaje w tej sytuacji życzyć „Sto lat!”.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.