|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

O królestwach i ich znaczeniu – rozpoczął się cykl spotkań z historią

źródło: Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Cykl spotkań z historią i sztuką rozpoczęło Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej – w ten sposób własnym sumptem wpisując się w przyszłoroczną 1000. rocznicę koronacji królewskich.

W minioną sobotę w siedzibie Muzeum zainaugurowano program wydarzeń, które co miesiąc będą odbywały się w tej siedzibie. Mowa tu o wykładach oraz wystawach, które będą elementem przygotowań do przyszłorocznych obchodów 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie.

Tematem pierwszego wykładu, który wygłosił biblista ks. dr hab. Paweł Podeszwa, prof. UAM, dotyczył tematyki samej idei króla i królestwa na przestrzeni dziejów oraz jej znaczenia dla późniejszych postaci, przejmujących władzę w tym charakterze. 

Po prelekcji, której wysłuchała sala pełna zainteresowanych, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy litografii autorstwa Marca Chagalla – o samym artyście i jego życiowym dorobku, nie tylko w kontekście zaprezentowanych prac, opowiedziała Barbara Nowicka-Cieślińska z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki.

Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę 16 marca o godzinie 11. Tematem wiodącym będzie kielich Dąbrówki – wykład wygłosi dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK. Wstęp wolny.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.