|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

45. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na wystawie

zdjęcie nadesłane

W najbliższy poniedziałek odbędzie się wydarzenie, upamiętniające pierwszą pielgrzymkę Papieża Polaka do ojczyzny – w tym jego wizytę w Gnieźnie.

Z okazji 45. rocznicy tego wydarzenia Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza na wystawę jakiej jeszcze nie było. Ekspozycja w przeciągu 7 dni odwiedzi 5 miast, które blisko pół wieku temu znalazły się na szlaku papieskiej wizyty. Będziemy w Warszawie (2 czerwca), Gnieźnie (3 czerwca), Częstochowie (4, 5 czerwca), Krakowie (6, 7 czerwca) i Nowym Targu (8 czerwca).

– Pierwsza pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu – informuje IPN.

W Gnieźnie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 3 czerwca:

  • godz. 10:00 prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, ul. Mieszka I 27)
  • godz. 11:00 uroczyste otwarcie wystawy Plac Mikołaja Trąby, Wzgórze Lecha

Jak opisuje wystawę IPN: – Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kabat
30/05/2024 17:58

Wizyta Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie 03.04.06 1979 r
https://www.youtube.com/watch?v=qjXx5LMuMXY

Oskar
Oskar
30/05/2024 00:11

Warto pójść!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.