|  MN  |  Zostaw komentarz

Znamy już gości literackich 14. Fantasmagorii

Paweł Dybała, Joanna W. Gajzler, Michał Kubacki, Łukasz Reczulski, Unka Odya

Już 12-14 lipca w Gnieźnie po raz czternasty odbędzie się Konwent Fantastyki Fantasmagoria.

Wśród ogromnej ilości atrakcji, jakie przewidzieli organizatorzy wydarzenia, znajdą się także spotkania z gośćmi literackimi – autorami i tłumaczami, których udało się zaprosić dzięki wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. W tym roku mamy jest ich aż pięcioro.

Paweł Dybała

Od dwudziestu lat jest tłumaczem i koordynatorem pionu tłumaczeniowo-redakcyjnego dla wydawnictwa J.P.F., które zna każdy polski fan mangi! Jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz autorem publikacji na temat automatycznego przetwarzania humoru przez sztuczną inteligencję oraz polskich przekładów takich mang jak „Fullmetal Alchemist”, „Death Note”, „Bleach”, „One Piece”, „One Punch Man”, „Berserk”, czy „Atak Tytanów”. Prywatnie fan suchych sucharów oraz „Evangeliona”, jak również początkujący pisarz działający w sekcji literackiej „Protoposty”.

Joanna W. Gajzler

Studiowała twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. Zadebiutowała powieścią „Bóg Maszyna”, która zdobyła nominację do Nagrody Zajdla za 2021 rok. Zawodowo techniczka weterynarii, która kocha herbatę i własne stadko zwierzaków, towarzyszących jej podczas wszystkich procesów twórczych. W 2023 roku nakładem wydawnictwa SQN Imaginatio ukazały się dwa tomy jej cyklu: „Necrovet. Usługi weterynaryjno-nekromantyczne” oraz „Necrovet. Metody leczenia drakonidów”

Michał Kubacki

Urodził się w 1977 roku w Gnieźnie. Studiował filologię polską i angielską na UAM w Poznaniu, ukończył scenariopisarstwo WSRTiF w 2001 roku. W trakcie studiów opublikował kilka opowiadań, między innymi na łamach Nowej Fantastyki („Do granic piękna” NF 7/2001). W 2004 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Spędził też dwa lata we Włoszech, w regionie Friuli, w krainie gór, zamków, czarownic i walczących z nimi benandantich – dobrokrążców. Pracował tam przy budowie akweduktów, dróg oraz murów antysejsmicznych. Po powrocie do Londynu zajął się zbieraniem materiałów do swojej pierwszej powieści „Kyna”. W międzyczasie stworzył ETAOI Systems, firmę rozwijającą wymyśloną przez niego alternatywną klawiaturę do pisania bezwzrokowego na ekranach dotykowych. Prezentując klawiaturę 5-TILES objechał Europę od Hiszpanii aż po Finlandię, poznając ludzi tworzących świat przyszłych technologii. Doświadczenia te wpłynęły na fabułę „Kyny”, w której historie londyńskich czarownic splatają się z magią energetyczną. Obecnie zawodowo związany z firmą Metatalent, zajmującą się wdrażaniem rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Poza pisaniem, pasjonuje się muzyką rockową, gra na gitarze basowej.

Łukasz Reczulski

Z wykształcenia jest archeologiem, z zawodu bibliotekarzem i archeologiem, a z zamiłowania miłośnikiem popkultury japońskiej. W polskim fandomie mangi i anime działa od blisko trzydziestu lat, angażując się głównie w aktywność swojego macierzystego środowiska łódzkiego (choć nie tylko). Organizator licznych konwentów, w tym serii imprez z cyklu Manga ni Muchiu (1999-2003). Założyciel i członek licznych klubów (Ai no Manga, Łódź Manga Team) oraz długoletni prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Kultury Japońskiej INOCHI. Silnie związany z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier, w ramach którego w latach 2017-2019, pełnił funkcję koordynatora i zarazem prelegenta bloku mangowego. Ponadto autor pierwszej w historii monograficznej historii polskiego fandomu mangi i anime „Narodziny i rozkwit Polskiej Rzeczpospolitej Mangowej”.

Unka Odya

Urodziła się w 1986 roku, niedługo po katastrofie w Czarnobylu. Naukowcy utrzymują, że te wydarzenia nie są powiązane. Od tamtej pory ukończyła ASP w Gdańsku z tytułem Magistra Sztuki, zdobyła kilka drobnych nagród komiksowych (Grand Prix za krótką formę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w 2013 oraz Grand Prix w kategorii Najlepszy Polski Album za komiks „Brom” w 2019). Od 2011 związana z Gamedevem. Fanka kreskówek i horrorów.

Warto przypomnieć, że wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny, należy się jednak wcześniej zarejestrować, by otrzymać wejściówkę. Zrobić to można w tym miejscu: https://fantasmagoria.gniezno.pl/fantasmagoria-2024/

Organizatorami konwentu są: Stowarzyszenie Fantasmagoria, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie oraz Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.