|  MN  |  Zostaw komentarz

Latarnia na Wenei rozpoczyna sezon

fot. Sebastian Uciński

Podcasterka Okuniewska i muzyk z Egiptu zainaugurują 7. sezon wydarzeń kulturalnych w Latarni na Wenei.

Plenerowy, letni dom kultury „Latarnia na Wenei”, prowadzony przez Stowarzyszenie Ośla Ławka otwiera się 14 czerwca. To już siódmy sezon działań kulturalnych w na terenie przy ul. Jeziornej.

Od 14 czerwca do połowy września będą tam organizowane koncerty, spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, czy nawet 3-godzinny rave lub karaoke! Co roku społecnzość działająca wolontaryjnie w tym miejscu udowadnia, że miasto potrzebuje przestrzeni, w której odbywają się koncerty muzyki alternatywnej z różnych gatunków, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych i bardzo ciekawe spotkania autorskie. Latarnia jest czynna podczas wydarzeń, a tych nie brakuje. Zachęcamy do śledzenia social mediów Latarni i sprawdzanie harmonogramu.

Otwarcie Latarni w tym roku zapowiada się huczne, ponieważ Gniezno odwiedzi znana podcsasterka Joanna Okuniewska, z którą odbędzie się spotkanie autorskie. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają do wysłuchania koncertu Yunisa, który przyjeżdża do Gniezna z Egiptu i to właśnie nasze miasto jako jedno z dwóch w Polsce będzie gościć muzyka podczas jego europejskiej trasy koncertowej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00, a koncert o 20.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Latarni jest bezpłatny. Spotkanie z Okuniewską będzie tłumaczone na polski język migowy!

Joanna Okuniewska tworzenie podcastów rozpoczęła we wrześniu 2018 od serii „Tu Okuniewska”, której nowe odcinki pojawiają się do dziś. Kolejną serią, która bardzo szybko zdobyła serca wielu słuchaczek i słuchaczy, była seria „Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki”, tworzona w latach 2019-2022. Są to jedne z najpopularniejszych podcastów w Polsce – średnia na 2020 to 100 000 odtworzeń każdego odcinka. W 2020 również wydała książkę „Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki” – uzupełnienie lub kontynuację podcastu. Pierwszy nakład wyprzedał się w 3 tygodnie. Dostępna jest również w formie czytanego przez autorkę audiobooka. Trwają pracę nad serialem, którego scenariusz bazowany jest na formacie tego podcastu. Okuniewska w 2019 stworzyła również cykl „Dziewczyny z Sąsiedztwa”, skupiający się na tematyce kobiecości i siły kobiet. Kolejnym jej projektem jest podcast „Muzyczka”, tworzony od września 2021 do kwietnia 2022 we współpracy z Empikiem. Razem z Bartkiem Czarkowskim prowadziła w newonce.radio audycję „Tu Czarkowski, tam Okuniewska”.

W ubiegłym roku rozpoczęła nową serię podcastów – „Matka Matce”, poświęconą tematyce macierzyństwa.

Ahmed Younes znany również jako YUNIS to egipski producent, eksperymentalny kompozytor, wykonawca i muzyk grający na syntezatorach. Tworzy w Paryżu oraz Kafr El-Dauwar w zachodniej Delcie Nilu. Jako muzyk-samouk, YUNIS skupia się na muzyce tradycyjnej i jej rytuałach, traktując ją jako żywe, rozwijające się przedsięwzięcie artystyczne, które można bez końca demontować i rekonstruować. YUNIS czerpie inspirację z różnych gatunków muzycznych, takich jak muzyka Shaa’bi, Zār, Mouled i Takhmir. W latach 2021-2022 Yunis po raz pierwszy podróżował ze swoją muzyką po Europie, gdzie występował w kilku różnych krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Grał w wielu znanych salach muzycznych, takich jak Petit Bain w Paryżu i Cave 12 w Genewie. Brał także udział w wielu festiwalach takich jak Le Guess Who? w Utrechcie oraz na festiwalu La Plage des Six Pompes w La Chaux-de-Fonds.

Podczas tej podróży Yunis pokazał także swoją wystawę „I will make a doll for you” („Zrobię dla Ciebie lalkę”) (2022) w Spazju Kreattiv na Malcie, która była instalacją partycypacyjną z artystką Laurą Besancon. YUNIS był artystą-rezydentem w prestiżowej wytwórni Nyege Nyege z Kampali w Ugandzie, gdzie współpracował z takimi muzykami jak Chrisman, Dogo i Jay Mitta, oraz w Cité Internationale des Arts w Paryżu we Francji, gdzie rozwija swój interdyscyplinarny projekt muzyczno-taneczny, którego tematyka skupia się na duchowych rytuałach, mitach religijnych, miłości i pożądaniu.

Tego dnia niezastąpiona ekipa kawiarni CUD będzie serwować dla Was kawę oraz Kombucha z Lulkowa! Będzie można napić się na miejscu lub zrobić zapasy do domu.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Gniezna.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.