Po raz kolejny w oknach sklepów i firm na terenie centrum Gniezna, ale tym razem w ramach innej akcji. Muzeum Początków Państwa Polskiego prezentuje zabytki, które przekazali im mieszkańcy.
Wystawa „Nie kitraj zabytków” jest ekspozycją plenerową mieszczącą się w witrynach gnieźnieńskich budynków. To wielkoformatowe naklejki opowiadające o zabytkach pozyskanych w ramach programu Muzeum pod tym samym tytułem. Jego celem jest gromadzenie i opisywanie śladów dziedzictwa poprzednich pokoleń, a także uświadamianie czym są zabytki i do czego służą muzea.
Bo przecież u kogo na strychu nie kurzą się stare zdjęcia, walizki, okulary, kapelusze, obrazy, dyplomy… Każdy przedmiot może liczyć na pomoc muzealników. Ci specjaliści ocenią wartość historyczną obiektu i poinformują o jego konserwacji. Jeśli właściciel wyrazi na to zgodę, zabytek może stać się częścią muzealnych zbiorów. – Te, które przekazali nasi darczyńcy, stały się bohaterami kolejnej wystawy. Nie bez przyczyny prezentujemy zabytki w przestrzeni, w końcu Nie kitramy, tylko pokazujemy! W witrynach przedstawiamy przedmioty, które mają związek z historią naszego miasta. Wystawie towarzyszy mobilny przewodnik, w którym m.in. dowiemy się w jaki sposób zabytek trafił do zbiorów muzealnych oraz jaka historia jest z nim związana. Wszystkie punkty ekspozycji pokazaliśmy na mapie poprzez pinezki ułatwiające spacerowanie i odkrywanie kolejnych naklejek – informują.
Poniżej lista zabytków i ich lokalizacje:
Wystawa otwarta jest do 1 września 2024 r. w Gnieźnie. Organizator: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Kurator wystawy: Weronika Zmudzińska (MPPP). Współpraca: Jakub Magrian (MPPP), Dariusz Stryniak (MPPP). Mobilny Przewodnik: Weronika Zmudzińska (MPPP). Opracowanie graficzne: Paweł Kucypera, Joanna Szafrańska-Senenko.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.