|  MN  |  Zostaw komentarz

Czytanie daje siłę – Tydzień Biblioterapii

Biblioteka
Zdjęcie nadesłane

Biblioterapia to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek. Ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany.

Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Czytając dziecku określone bajki możemy mu pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Bajki uczą, jak sobie radzić z problemami, pokazują, że inni przeżywają podobne zdarzenia, oddziałują w profilaktyce przygotowując dziecko do nowych sytuacji. Rodzice mogą czerpać z bajek inspirację do wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zaś dla nauczycieli bajki relaksacyjne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być fachowym wsparciem w ich pracy z uczniami.

Aby ułatwić poszukiwanie czytelnikom odpowiednich bajek utworzyliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna specjalne działy  “Bajki Pomagajki“. Od momentu ich powstania zainteresowanie tego typu bajkami bardzo wzrosło, zwłaszcza wśród rodziców.

W oparciu o książki z tego działu przeprowadziliśmy, w Tygodniu Biblioterapii, specjalne warsztaty dla dzieci. Inspiracją była pozycja „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej z akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dzieci dowiedziały się jakie książki warto czytać z rodzicami, aby jak najwięcej dowiedzieć się o wartościach w życiu małego człowieka.

Książki, takie  jak: „ Nocne straszydła” Marcus Irene Wineman czy „ Moje małe strachy” Jo Witek pozwoliły najmłodszym oswoić strach. Zaś pozycje  dla młodszych i starszych dzieci z serii Sieciaki pozwoliły na ukazanie bezpiecznych form spędzania wolnego czasu.

Warsztaty i spotkania zostały przeprowadzone razem z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.