Troska o środowisko naturalne, odpowiedzialność dziennikarska oraz solidarność w działaniu – to trzy główne hasła towarzyszące 22. Objazdowemu Festiwalowi Filmowemu Watch Docs w Gnieźnie. Początek pokazu: 26 września (czwartek), 18.00, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Film: „Nasz cały świat”, 81’, Niemcy 2023, reż. Frederik Subei.
Opis filmu: twórcy filmu towarzyszą rdzennym mieszkańcom amazońskiej dżungli, którzy organizują się w obronie swojego domu. Pierwotny las, zamieszkiwany przez lud Guajajara, jest regularnie wycinany pod uprawy albo w celu nielegalnej sprzedaży drewna. Deforestacja nie tylko zabiera przestrzeń do życia Guajajara oraz narusza ich tradycje, ale także zagraża sąsiedniemu ludowi Awá – unikalnej społeczności leśnych nomadów, którym dotychczas udawało się uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z cywilizacją białego człowieka. Pozostawieni samym sobie przez brazylijski rząd, Guajajara patrolują dżunglę z bronią w ręku, próbując powstrzymać drwali, ranczerów, przemytników narkotyków i wszystkich, którzy wkraczają na ich ziemię w złych zamiarach. Film Frederika Subei to wyprawa w głąb amazońskiej dżungli, która stała się areną nierównej walki na śmierć i życie. Stawką są nie tylko prawa i tradycje rdzennej ludności, ale także przyszłość całej planety, zależnej od tlenu wytworzonego w Amazonii.
Organizatorem pokazu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a współorganizatorami Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Dyskusyjny Klub Filmowy Offeliada, Stowarzyszenie Ośla Ławka i Latarnia na Wenei, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie.
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.