|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Wystawa o 100-leciu Senatu RP

W murach Szkoły Pomnik pojawiła się ekspozycja, opowiadająca o 100-leciu wyższej izby polskiego parlamentu. Można ją oglądać w godzinach otwarcia całego obiektu.

100 lat temu, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z Sejmu i Senatu. Tę właśnie rocznicę świętuje Senat RP w 2022 roku, której częścią jest podróżująca po Polsce pod opieką senatorów wystawa autorstwa prof. Jerzego Kochanowskiego. Do Gniezna sprowadził ją Senator Paweł Arndt.

Wystawa przedstawia historię Senatu RP od początku powstania Izby do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. Bogato ilustrowana ekspozycja ukazuje najważniejsze fakty z historii Izby Wyższej polskiego parlamentu, stanowiąc skrócone kompendium wiedzy o Senacie RP.

Zaprezentowano na niej kolejno: Senat staropolski, czasy rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego, wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarną i pozaparlamentarną senatorów, a także różnorodność ówczesnego Senatu. Ekspozycja przedstawia losy senatorów w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym, a także odrodzenie Izby w 1989 roku i jej działalność do dzisiaj. Szczególnie wiele miejsca poświęcono Senatowi w okresie II RP, kiedy powrócono do przedrozbiorowej tradycji dwuizbowego parlamentu opierając się na konstytucji marcowej z 1921 roku.

 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.