Kłopoty w związku – kto ich nie miewa? No właśnie, a co gdy mąż zdradzał, przymuszał do ślubu albo okazał się impotentem… w XV wieku? Współcześnie problemy małżeńskie rozwiązuje się na kozetkach terapeutów lub w sądach rodzinnych, a jak było kilka stuleci temu? Tego będzie można się dowiedzieć podczas wykładu dr hab. Magdaleny Biniaś-Szkopek „Kłopoty małżeńskie Wielkopolanek w XV wieku”.
W swoim wystąpieniu badaczka przedstawi wyniki analizy ksiąg powstałych w wyniku pracy średniowiecznych sądów kościelnych w diecezji poznańskiej, a w mniejszym stopniu także gnieźnieńskiej. To przed ich wokandy przybywały mieszkanki ówczesnej Wielkopolski, by oskarżyć swych mężów o przewinienia przeciwko nim. Materiały te pozwalają nam usłyszeć głos kobiet średniowiecznych – przedstawicielek przede wszystkim niższych warstw społecznych – które przybywały do sądów po sprawiedliwość. Jakie decyzje w ich sprawie podejmował sędzia? O tym w interesującym wykładzie.
Dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek, prof. UAM. Z zamiłowania i wykształcenia jestem historyczką, archiwistką oraz bibliotekarką, choć najbardziej lubię myśleć o sobie kustoszka. W 2008 roku związałam swoją karierę zawodową z jedną z najcenniejszych książnic wiedzy w Polsce – Biblioteką Kórnicką Polskiej Akademii Nauk. Od 2023 roku mam niewątpliwy zaszczyt pełnić funkcję dyrektorki tej instytucji. Równocześnie już od ponad dziesięciu lat pracuję na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mam szczęście rozwijać się naukowo oraz kształcić studentów.
Za swoje największe osiągnięcia na polu naukowym uważam opublikowanie monografii o małżeństwie w średniowiecznej Polsce (Małżonkowie przed sądem biskupiego oficjała poznańskiego w pierwszej ćwierci XV wieku, Wydawnictwo Instytutu Historii UAM, Poznań 2019) oraz przygotowanie książki pt. Marriage in Medieval Poland: A Study of Evidence from the Poznań Consistory Court, 1404–1428, która ukazała się w oksfordzkim wydawnictwie Brill w roku 2024). Jestem także autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz współautorką edycji Wspomnień Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej (1831-1923) i jej córki Marii (1861-1937).
Chętnie zajmuję się popularyzacją nauki, przygotowując popularne opracowania oraz audycje radiowe. Od roku 2022 kieruję międzynarodowym grantem realizowanym w ramach programu NCN Opus pt. „Polskie królowe XV i XVI wieku jako żony i matki”.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.