|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

Poznaliśmy Mecenasów Skarbu Słowa

Mecenat skarbów słowa

W poniedziałkowy ranek odbyła się dziewiąta sesja Mecenatu Skarbów Słowa, podczas której poznaliśmy osoby wspierające ratowanie starodruków oraz dokumentów, przechowywanych na Wzgórzu Lecha.

W Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie przechowywane są najróżniejsze dokumenty, nierzadko liczące kilkaset lat i posiadające dużą wartość dziejową. Mecenat Skarbów Słowa od lat służy ratowaniu historii od zniszczenia, a do udziału w tej akcji włączają się różne osoby, chcące wesprzeć ratowanie delikatnych, kruchych, nierzadko mocno już nadgryzionych przez ząb czasu materiałów piśmienniczych. Ta inicjatywa jest wyjątkowa, jeśli chodzi o nasz region.

– Nasze skarby są mało widoczne, to nie jest jak figura w kościele czy sama świątynia, bowiem nasze zabytki są schowane w magazynach i pojawiają się czasami na wystawach. Dlatego to my musimy zainteresować ludzi pasjonujących się literaturą i sztuką tym, co posiadamy u siebie, a co wymaga sporych nakładów na konserwację i renowację – mówił ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego. Na takie prace oraz swoich mecenasów cały czas czekają setki różnych dokumentów.

Podczas dziewiątej edycji wydarzenia, Mecenasem Skarbów Słowa został ks. Natan Korsak-Kędzierski z archidiecezji wrocławskiej, zaś Miłośnikami Skarbów Słowa:  Wielkopolska Izba Gospodarcza, państwo Monika i Karol Sikorscy z Gniezna oraz ks. prof. Jan Grzeszczak z diecezji kaliskiej.

Środki, pozyskane od tegorocznego Mecenasa Skarbów Słowa zostaną przeznaczone na dalszy etap konserwacji księgi ochrzczonych parafii Mogilno z lat 1819 – 1840; zaś otrzymane od Miłośników Skarbów Słowa na pierwszy etap konserwacji księgi rachunków szpitala św. Marty w Gnieźnie, które pochodzą z XVII wieku.

Podczas spotkania dokonano podpisania porozumienia z Wielkopolską Izbą Gospodarczą o współpracy w zakresie promowania idei Mecenatu Skarbów Słowa. W dalszej części przedstawiono zakres prac konserwatorskich, wykonanych w ciągu ostatniego roku oraz odbyły się wykłady wygłoszone przez zaproszonych gości. 

#Tagi

guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miron
Miron
07/12/2022 15:18

Zaangażowanie Wielkopolskiej Izby Gospodarczej to dobry pomysł!

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
05/12/2022 12:43

Dobrze , że mamy w Gnieźnie Panią Marzenkę Szczerkowską – Bekasińską. To jest jedna z najlepszych specjalistek od konserwacji starych ksiąg w Polsce. Dzieki Niej nasze , gnieźnieńskie BIAŁE KRUKI są w pierwszej kolejności ratowane przed całkowitym , bezpowrotnym unicestwieniem !

gnieźnianin
gnieźnianin
06/12/2022 10:23
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

Tak, to prawda, ale potrzeba dużych pieniędzy na te specjalistyczne konserwatorskie prace. Są żmudne, niezwykle trudne i nadzieja, ze pan Z. jako były radny i działacz społeczny też będzie propagować wśród gnieźnian akcję wspierania Mecenatu Skarbów Słowa. Przy okazji gratulacje dla tegorocznych Mecenasów!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.