W siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zostanie zaprezentowana najbardziej znacząca wystawa sezonu Gminy Łubowo. Ekspozycja Jerzego Andrzejewskiego, przygotowana na Święto Trzech Króli, przeniesie nas w duchową podróż do Ziemi Świętej.
Wystawa ukazuje miejsca narodzin, życia i śmierci Jezusa, takie jak Betlejem i Jerozolima. Te historyczne miasta, kluczowe dla chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, nadal przyciągają miliony pielgrzymów z całego świata, pragnących duchowego odnowienia i zgłębiania swojej wiary. Dzięki zdjęciom Andrzejewskiego, zobaczymy nie tylko duchowy wymiar tych miejsc, ale również ich współczesne życie, pełne barw i dynamiki.
Celem wystawy jest ukazanie Izraela jako kraju wielokulturowego i wielowyznaniowego, gdzie spotykają się różne tradycje i religie. To miejsce, gdzie nowoczesność przeplata się z bogatą przeszłością. Na fotografiach dominują nie tylko architektoniczne perełki i sceny z miejsc kultu, ale także tętniące życiem ulice i portrety mieszkańców.
Izrael w fotografiach Jerzego Andrzejewskiego, to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak różnorodne jest to miejsce – historyczne, a jednocześnie nowoczesne, pełne kontrastów i niespodzianek.
Wernisaż: 6 stycznia w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice 32 (po Koncercie Noworocznym o godz.17.00). Wstęp na oba wydarzenia wolny.
Na wystawę zapraszają: Wójt Gminy Łubowo, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Mecenasi ekspozycji: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie.
Jerzy Andrzejewski, fotograf, fotoreporter i dokumentalista. Urodził się 20 stycznia 1948 roku w Żelazkowie. Absolwent I liceum Kształcącego w Gnieźnie oraz Technikum Chemicznego w Poznaniu. Od 1968 roku związany zawodowo z fotografią jako pracownik Pracowni Rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Autor zdjęć reporterskich publikowanych w Gazecie Poznańskiej oraz tygodniku „Przemiany”, a także fotografii wykonywanych dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972 – 1976 pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Autor cyklu zajęć fotograficznych funkcjonujących w pracowniach przy Młodzieżowym Domu Kultury i Spółdzielni Mieszkaniowej. W 1976 roku rozpoczął działalność gospodarczą otwierając zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach. W tym czasie realizował nadal zlecenia od instytucji kultury oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym jak sam przyznaje opłynął pół świata.
Dokumentalista najważniejszych wydarzeń w życia kościoła i lokalnej społeczności, m.in. pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje architektura zabytków sztuki romańskiej i gotyckiej, rzeźby oraz malarstwa. Wspólnie z Wydawnictwem „M” z Krakowa współtworzył wyjątkowe w skali kraju albumy: „Kościoły romańskie” i „Kościoły gotyckie” w Polsce. Dokumentował też unikatowe zabytki Ziemi Świętej. Współpracuje z krajowymi placówkami muzealnymi oraz Instytutami Sztuki w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach popularno – naukowych, katalogach muzealnych, a także wydawnictwach najstarszych polskich uniwersytetów. Autor wielu krajowych i zagranicznych wystaw fotograficznych. W 2018 roku został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Jego archiwum fotograficzne to kilkaset tysięcy zdjęć.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.