|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Zawodnicy Orła z medalami na Mistrzostwach Europy

źródło: Orzeł Gniezno

W ostatni weekend lipca Toruń był stolicą europejskiego ścigania w lewo w ramach Mistrzostw Europy w speedrowerze. Rozdano osiem kompletów medali – po cztery w rywalizacji indywidualnej i drużynowej. Na szyjach Biało-Czerwonych zawisły cztery złote krążki, a indywidualnie najlepsi byli Paweł Kozłowski i Zuzanna Klett.

Ponad 150 zawodników i zawodniczek stanęło do rywalizacji o medale mistrzostw Europy w speedrowerze. W sobotę (27 lipca) rozdano cztery komplety w zmaganiach drużynowych, a niedziela stanęła pod znakiem ścigania o indywidualne laury. Wszystkie finały poprzedziły piątkowe prekwalifikacje, kwalifikacje, ćwierćfinały i półfinały.

Decydujące ściganie rozpoczęliśmy niezbyt udanie, bo od porażki reprezentantek Polski z Angielkami w  finale Drużynowych Mistrzostw Europy Kobiet. Humory poprawili jednak Weterani (kategoria od 40. roku życia), którzy zdominowali starcie z Anglikami i Walijczykami. Jak na faworytów przystało pokazali klasę i pewnie pokonali swoich rówieśników ze Zjednoczonego Królestwa.

Kolejne dwa turnieje znów były gorzko-słodkie dla Biało-Czerwonych. Najpierw juniorzy (do 18. roku życia) przegrali z Anglikami, a na zakończenie seniorska reprezentacja ograła Anglików i Walijczyków.
Niedziela była dużym wyzwaniem dla torunian, bowiem opady deszczu mocno dawały się we znaki nie tylko zawodnikom, ale i organizatorom. Sportowo zaczęło się od dominacji Polaków wśród Weteranów, gdzie wygrał Paweł Kozłowski (KS Orzeł Gniezno) przed Łukaszem Rajewskim (LKS Szawer Leszno) i Dariuszem Pilasem (OS Omega Ostrów Wielkopolski). – Ktoś tam u góry czuwa nade mną i chce, abym spełniał swoje marzenia, nawet wtedy, kiedy nic się nie układa przez różne problemy. Naprawdę, czuję wsparcie i bardzo się cieszę, że jestem mistrzem Europy. Dla mnie to największy sukces w karierze – mówił triumfator.

Juniorski czempionat padł łupem Leona Penketha (w Polsce związany z klubem Szarża Wrocław), który pokonał dwóch Polaków – Arkadiusza Graczyka (KS Orzeł Gniezno) i Pawła Szkudlarka (KS Orzeł Gniezno). W rywalizacji kobiet wygrała Zuzanna Klett (ULKS Mustang Żołędowo), która musiała stoczyć dodatkowy bój z trzema rywalkami.

Zwieńczeniem mistrzostw Europy w speedrowerze były zmagania w kategorii Open. Polacy z bardzo dużymi nadziejami i szansami na komplet medali. Drugi rok z rzędu musieli jednak uznać wyższość Walijczyka Bena Moulda, który w biegu dodatkowym pokonał Mikołaja Menza (KS Orzeł Gniezno) i Dawida Basa (TSŻ Toruń).

– Na pewno czuję niedosyt, że nie ma złota. Patrząc na losowanie wiedziałem, że ostatni wyścig będzie dla mnie bardzo trudny, bo miałem mocnego Kenziego Bennetta z trzeciego pola. Wiedziałem, że to będzie przeprawa. Policzyłem punkty i było się zastosować do tego, co napisał mi Arek Szymański, czyli zapiąć pasy i lecieć po wszystko. Próbowałem, dzida na trzech, jeden mi jednak wyjechał. W biegu dodatkowym walka z Dawidem (Basem), Ben (Mould) mi uciekł i nie zdołałem go dogonić – komentował po zawodach Mikołaj Menz.

Partnerem Mistrzostw Europy był Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podsumowanie mistrzostw Europy:

Drużynowe Mistrzostwa Europy Open: 1. Polska, 2. Anglia, 3. Walia
Drużynowe Mistrzostwa Europy Weteranów: 1. Polska, 2. Anglia, 3. Walia
Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów: 1. Anglia, 2. Polska
Drużynowe Mistrzostwa Europy Kobiet: 1. Anglia, 2. Polska
Indywidualne Mistrzostwa Europy Open: 1. Ben Mould (Walia), 2. Mikołaj Menz (Polska), 3. Dawid Bas (Polska)
Indywidualne Mistrzostwa Europy Weteranów: 1. Paweł Kozłowski (Polska), 2. Łukasz Rajewski (Polska), 3. Dariusz Pilas (Polska)
Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów: 1. Leon Penketh (Anglia), 2. Arkadiusz Graczyk (Polska), 3. Paweł Szkudlarek (Polska)
Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet: 1. Zuzanna Klett (Polska), 2. Emily Burgess (Anglia), 3. Lily Parr (Anglia)

Szczegółowe wyniki wszystkich turniejów w ramach mistrzostw Europy dostępne są na stronie internetowej: www.euro2024torun.pl.