Tag: agnieszka rzempała chmielewska
Przez ponad trzy godziny trwało sprawozdanie z działalności za 2025 rok, pytania od radnych oraz dyskusja w sprawie raportu o stanie gminy Gniezno. Ostatecznie jednak, decyzją jednogłośną obecnych na sesji, wójt otrzymała zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium.
Osiedle blisko i daleko od jeziora. Nazewniczy „rozgardiasz” w gminie Gniezno
Chaos urbanistyczny, na jaki przyzwalają obowiązujące od lat na terenie kraju przepisy sprzyja temu, że na terenie gmin planiści nie mają wyjścia i tworzą małe skupiska zabudowy, nazywane szumnie osiedlami. Kolejnym takim przypadkiem jest dyskusja, jaka wyniknęła na ostatniej sesji Rady Gminy Gniezno, kiedy pojawiła się uchwała o nadaniu nazwy osiedla Przy Jeziorze. Mimo, że do akwenu jest kilkaset metrów drogi, a domy z innych osiedli znajdują się bliżej niego.
Bilet „za zeta” w gminie Gniezno pod znakiem zapytania
Niewymierna kalkulacja kontra potrzeby mieszkańców, w tym niemal darmowych dowozów dla dzieci – radni gminy Gniezno spierali się dziś na sesji, czy warto kontynuować pilotażowy projekt, jakim jest bilet za symboliczne 1 zł dla uczniów dojeżdżających do miasta autobusami MPK. Działa on dopiero od kilku miesięcy (w ramach próby), a już pojawiła się propozycja rezygnacji z jego kontynuowania od kolejnego roku szkolnego.
Gnieźnieński oddział WIPH obchodzi 10 lat istnienia
Czas podsumowań, ale też planów na przyszłość – po dziesięciu latach od powołania w Gnieźnie oddziału Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, odbyło się uroczyste spotkanie jej członków oraz zaproszonych gości. W trakcie przyszedł czas na syntezę podejmowanych działań i wskazanie kierunków, w których trzeba podążać.
Powołano Radę Gospodarczą przy prezydencie Gniezna
15 osób, prowadzących własne przedsiębiorstwa, także zrzeszonych w towarzystwach wspierających firmy, zostało powołanych do Rady Gospodarczej. Jej zadaniem ma być wspieranie swoim głosem działań w obszarze polityki ekonomicznej i gospodarczej Gniezna, prowadzonej przez prezydenta miasta.
Gnieźnieńska Karta Seniora z nowymi partnerami. Co roku korzysta z niej kilkaset osób
Zapewnia zniżki czy promocje, ale też ma aspekt integracyjny – zapewniają kontynuatorzy działającej od ponad dekady Gnieźnieńskiej Karty Seniora. Inicjatywa zapoczątkowana lata temu zyskała nowych partnerów, dzięki czemu zakres jej działalności został aktualnie rozszerzony, ponieważ zainteresowanie posiadaniem kartą wśród mieszkańców rośnie.
Wyłoniono członków Komitetu Społecznego do prac nad projektami w ramach funduszy szwajcarskich
Urząd Miasta podał listę osób, które w ramach społecznego zaangażowania będą podejmować się pracy przy projektach zgłoszonych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. To 80 mln złotych, które zostaną przekierowane na konkretne projekty, a przy których niezbędne jest wykazanie zaangażowania mieszkańców.
Podwyżka opłat za odbiór śmieci w gminie Gniezno. Po dyskusji obniżona, ale i tak wysoka
O 5 złotych wzrosną opłaty za odbiór odpadów w gminie Gniezno. Nowe stawki wejdą w życie od 1 marca 2026 roku. Jak tłumaczy Urząd Gminy, wzrost jest spowodowany przetargiem, w którym najtańsza oferta za odbiór śmieci jest i tak większa od dotychczas obowiązującej. Podwyżka miała być jednak wyższa, ale radni się nieco wycofali i zmniejszyli ją. To jednak oznacza, że do systemu trzeba będzie dopłacić prawie 350 tys. złotych z budżetu gminy.
Wyższe stawki roczne za nieruchomości w gminie Gniezno. „Jesteśmy cały czas atrakcyjni podatkowo”
Radni gminy Gniezno głosami większości przegłosowali podniesienie stawek podatku od nieruchomości od 15%. Nie wszyscy byli za, pytając o cel i wysokość podwyżki. Wójt zapewniła, że gmina ma i tak niskie stawki w porównaniu do innych samorządów.
Rozmawiali o potrzebach i różnicach czterech pokoleń na rynku pracy
W gościnnych murach GSW „Milenium” odbyła się dziś konferencja o różnicach i porozumieniu na rynku pracy, zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Przemysłowo-Handlową. W auli spotkali się przedstawiciele różnych środowisk zawodowych, edukacyjnych i samorządowych, których celem było szukanie porozumienia potrzeb pracodawców i pracowników w sytuacji, kiedy występują między nimi duże różnice pokoleniowe, niekoniecznie wynikające tylko racji z wieku, ale też innego podejścia do życia.
Radni zdecydowali – szkoła w Modliszewku do likwidacji. „Naturalna śmierć”
W miniony czwartek radni gminy Gniezno obecni na wspólnym posiedzeniu jednogłośnie zdecydowali o zlikwidowaniu szkoły podstawowej, istniejącej w Modliszewku. Przed placówką ostatnie pół roku funkcjonowania. Powodem jest sytuacja demograficzna oraz fakt, że rodzice wybierają dla dzieci inne szkoły.
Apelują o wstrzymanie podwyżek podatku od nieruchomości wobec przedsiębiorców
Dobijanie lokalnych firm, które mają aż zanadto dużo obciążeń nakładanych przez państwo – tak o propozycji podniesienia podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców mówią przedstawiciele gnieźnieńskiego Cechu oraz oddziału Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.













