Wyższe stawki roczne za nieruchomości w gminie Gniezno. „Jesteśmy cały czas atrakcyjni podatkowo”

Radni gminy Gniezno głosami większości przegłosowali podniesienie stawek podatku od nieruchomości od 15%. Nie wszyscy byli za, pytając o cel i wysokość podwyżki. Wójt zapewniła, że gmina ma i tak niskie stawki w porównaniu do innych samorządów.
Dwa dni temu informowaliśmy o projekcie uchwały, która została przedłożona radnym Gminy Gniezno na czwartkową sesję 20 listopada. W jej trakcie, przy punkcie dotyczącym stawek podatku na 2026 rok, w zasadzie nie było wielkiej dyskusji odnośnie tej tematyki. Zgodnie z założeniami, gmina planuje poprzez podwyżkę pozyskać dodatkowe 732 tys. złotych.
Radna Agnieszka Rzempała-Chmielewska zapytała o to, na jaki cel zostaną przeznaczone ww. pieniądze. Wójt Maria Suplicka odpowiedziała: – Te środki zostaną wprowadzone po przegłosowaniu przez państwa. Nie ma ich w projekcie budżetu, który przekazaliśmy do RIO. Te środki będą umożliwiały realizację kolejnych zadań inwestycyjnych. Stanowią one nasze dochody, a dochody wykorzystujemy zgodnie z państwa wiedzą na różne zadania. Wówczas jednak radna odparła, że na 5 złożonych przez nią wniosków do budżetu, żaden nie został uwzględniony, dlatego zapytała o plany.
Radna Maria Brykczyńska dodała, że jej zdaniem, na którą to opinię miały wpłynąć informacje od mieszkańców, że jest to za duży wzrost. Na to wójt odparła: – Od trzech lat nie podejmowaliśmy podwyżek podatków i jesteśmy naprawdę na skrajnie niskim poziomie, jeśli chodzi o podatki. I tak, podnosząc o 15%, nie wchodzimy w wysokie kwoty. Jesteśmy cały czas atrakcyjni podatkowo – stwierdziła Maria Suplicka.
Ostatecznie za podjęciem podwyżek zagłosowało 10 radnych, przeciwko było 4, a 1 wstrzymał się od głosu. Stawki podatków dostępne są poniżej.
Stawki podatku w 2026 roku w gminie Gniezno:
Grunty:
- związane z działalnością gospodarczą – 1,06 zł/m² (obecnie 0,92 zł)
- pod wodami powierzchniowymi – 6,35 zł/ha (obecnie 5,50 zł)
- pozostałe – 0,53 zł/m² (obecnie 0,46 zł)
- niezabudowane na obszarze rewitalizacji – 4,10 zł/m² (obecnie 3,56 zł)
Budynki i ich części:
- mieszkalne – 0,92 zł/m² (obecnie 0,80 zł)
- związane z działalnością gospodarczą – 24,00 zł/m² (obecnie 21,00 zł)
- zajęte na obrót kwalifikowanym materiałem siewnym – 14,60 zł/m² (obecnie 12,64 zł)
- związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 6,40 zł/m² (obecnie 5,55 zł)
- budynki pozostałe:
- gospodarcze przy budynkach mieszkalnych i zajęte na prowadzenie statutowej działalności pożytku publicznego – 6,90 zł/m² (obecnie 6,00 zł)
- inne pozostałe – 9,20 zł/m² (obecnie 8,00 zł)
Budowle:
- 2% wartości, tak jak dotychczas.
#Tagi
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

















Co tam podatki. ksef to dopiero info. skonczą sie stowarzyszenia, fundacje i przedsiebiocy.Skonczy sie wszelkieo rodzaju neopotyzm, nieuciwosc,i raj podatkowy i dziwne koszty.
Proste, macie za niskie więc dowalimy wam więcej podatku, a może to tamci mają za wysokie ? Wszystko z myślą o ludziach …
Żłobki chcecie mieć w każdym sołectwie? Tak. Drogi asfaltowe pod sam dom? Tak. Komunikację z miastem|? Oczywiście. Wodę z miasta i kanalizację? No pewnie. No i gaz itd., itd. Ale podatki mają być małe. To niech sobie gmina kupi drukarkę i zacznie drukować pieniądze, bo wy, jaśnie państwo nie chcecie złamanego grosza dorzucić, ale wymagania, no jasne!
W ubiegłym roku były podwyżki pensji .
Dla kogo były podwyżki pensji? Barbara
I co tego? każdy musi przyzwoicie zarabiać.
Większe podatki to nic fajnego szkoda , że te dwie panie zapomniały ja przez poprzednie trzy lata zawsze głosowały za zwyżką podatku mają pamięć jak Donald .
Peowiec coś się Tobie pomyliło z tymi latami .Panie które wspominasz to rewelacyjne Radnej.
wy wszyscy jestescie rewelacyjni podwyżka za podwyżką a zobacyzmy w styczniu co odwali donaldinho 😀 ale mają co wybral pamięć Polaków króciótka nie pamiętają dlaczego stracili władzę