Tag: ii wojna światowa
Pamięć o ks. Feliksie Dziadzi została uczczona podczas uroczystości, która odbyła się w Pawłowie w gminie Czerniejewo. Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz parafię pw. św. Marcina było okazją do przypomnienia postaci kapłana, który za swoją wierność Ojczyźnie i Kościołowi zapłacił najwyższą cenę.
Badali teren zbrodni z czasów wojny. Znaleziono miejsce, gdzie chowano ofiary
Gmina Trzemeszno podjęła kolejne działania związane z upamiętnianiem mieszkańców i obrońców regionu, którzy zginęli podczas II wojny światowej. W Kociniu przeprowadzono badania georadarowe mające pomóc w ustaleniu miejsca pierwotnego pochówku rozstrzelanych w 1939 roku obrońców Trzemeszna.
Upamiętnili 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej
W piątkowe, późne popołudnie odbyły się obchody 81. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tegoroczne uroczystości zorganizowano na ul. Grabskiego – przy tablicy upamiętniającej pracowników dawnej Cukrowni, zamordowanych w czasie niemieckiej okupacji.
Został zastrzelony podczas ucieczki – po latach go odnaleziono i zidentyfikowano
W czwartek 26 lutego 2026 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia nazwisk 16 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Wśród nich znalazł się Ignacy Woltman, który został zastrzelony przez Niemców w rejonie Jeziora Powidzkiego.
Rabunki, gwałty, rozboje. Sowieckie „wyzwolenie” w tajnych raportach i nowej publikacji
W minioną środę, kiedy przypadła 81. rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do Gniezna, odbyło się spotkanie poświęcone nieznanemu rozdziałowi tej historii. Regionalista Marek Szczepaniak zajął się raportami z 1945 roku, w których zawarte były opisy przestępstw dokonanych przez żołnierzy sowieckich na miejscowej ludności zarówno w mieście, jak i w powiecie. Promocja publikacji odbyła się w Domu Powstańca Wielkopolskiego, który wypełnił się zainteresowanymi tą historią.
Powiat gnieźnieński w rękach sowieckich „wyzwolicieli” – promocja książki o wydarzeniach z 1945 r.
W rocznicę wkroczenia armii sowieckiej do Gniezna w styczniu 1945 r. zapraszamy do Domu Powstańca Wielkopolskiego na spotkanie z autorem książki pt. „Powiat gnieźnieński w rękach sowieckich „wyzwolicieli””, którym jest Marek Szczepaniak.
Zabici bez śladu. Pochowani bez grobu. Erna mogła być jedną z nich
Są takie ofiary wojny, które do dziś się wspomina, ale są i takie, o których nikt nie pamięta. Zdarzają się również takie, które dopiero po wielu latach zaczyna się szukać. Wśród nich byli bliscy Erny Freitag. Kobieta w ostatnich miesiącach II wojny światowej trafiła do szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie i tu po krótkim czasie zmarła. Czy była ofiarą akcji T4? To pytanie retoryczne, bo w świetle niemieckiej, nazistowskiej ideologii, jej życie „nie było warte życia”. Była jedną z tysięcy, którzy zmarli w okolicznościach, które obrazują tragiczny los osób chorych...
Upamiętniono pomordowanych w Lesie Jelonek
W symbolicznym czasie, poprzedzającym Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, społeczność gminy Niechanowo upamiętniła symboliczne miejsce straceń grupy osób, znajdujące się w lesie pomiędzy Żelazkowem a Gnieznem.
Odnowiono groby wojenne ofiar walk oraz egzekucji
W ciągu ostatniego roku, w ramach współpracy Gminy Mieleszyn z Województwem Wielkopolskim, dokonano wymiany nagrobków ofiar wojen znajdujących się na cmentarzach parafialnych w Łopiennie oraz w Popowie-Ignacewie. Prace zostały sfinansowane z budżetu Wojewody Wielkopolskiego.
Od obrony Westerplatte przez książkę do filmu fabularnego – prelekcja
Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Borowiakiem pt. „Tajemnice Westerplatte”, które odbędzie się pod koniec września br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego. Będzie to okazja do posłuchania prawdziwego obrazu wydarzeń z września 1939 roku.
Upamiętnili obrońców oraz pomordowanych
W miniony poniedziałek w Kłecku odbyły się uroczystości upamiętniające uczestników obrony tej miejscowości we wrześniu 1939 roku. Pamiętano także o tych, którzy z zemsty zostali rozstrzelani przez Niemców w kolejnych dniach po zajęciu miasta.
Pamiątkowa tablica już w godnym miejscu
Po kilku miesiącach nieobecności, tablica upamiętniająca jednostki Wojska Polskiego z Gniezna, które walczyły we wrześniu 1939 r. w obronie kraju, powróciła w nowe miejsce. Poprzednia ściana, na której się znajdowała, tylko ją szpeciła.













