Tag: kościół oo franciszkanów
W krużgankach Klasztoru Ojców Franciszkanów w Gnieźnie otwarto wystawę „Święte Królewny – Polska – Węgry”, poświęconą córkom króla węgierskiego Beli IV. Jedną z nich jest spoczywająca w tej świątyni bł. Jolenta, której 200. rocznica beatyfikacji obchodzona będzie w przyszłym roku. Otwarcie wystawy było okazją do tego, by zapewnić o wartości partnerskiej współpracy Gniezna i węgierskiego Esztergom.
„Święte Królewny – Polska – Węgry” – wystawa z historią
W klasztorze OO. Franciszkanów odbędzie się wernisaż wystawy „Święte Królewny – Polska – Węgry”, poświęconej córkom króla węgierskiego Beli IV. Wydarzenie będzie jednym z elementów obchodów związanych z kultem błogosławionej Jolenty, szczególnie związanej z Wielkopolską i Gnieznem.
Procesja Bożego Ciała przeszła przez centrum miasta
Ulicami centrum Gniezna przeszła tradycyjna procesja Bożego Ciała, organizowana wspólnie przez cztery parafie. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, którzy uczcili w ten sposób Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – święto, w którego założeniu, jak mówiono w trakcie homilii w katedrze, jest wyjście poza mury świątyni i zaświadczenie o wierze.
Pasyjne dzieła Haydna wybrzmiały w kościele OO. Franciszkanów
W minionym tygodniu w jednym z najstarszych kościołów Gniezna odbył się koncert pasyjny, podczas którego zabrzmiało jedno z najważniejszych dzieł muzyki sakralnej okresu klasycyzmu – „7 ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” autorstwa Josepha Haydna. Wydarzenie przyciągnęło słuchaczy poszukujących zarówno artystycznych, jak i duchowych przeżyć w czasie Wielkiego Postu.
Koncert pasyjny w kościele OO. Franciszkanów – wystąpi Camera Musica Gnesnensis
„7 ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” to jedno z najbardziej poruszających dzieł muzyki sakralnej okresu klasycyzmu. Kompozycja powstała pod koniec XVIII wieku wybrzmi w najbliższy czwartkowy wieczor w kościele OO. Franciszkanów za sprawą kwartetu smyczkowego Camera Musica Gnesnensis. Wstęp wolny.
O węgierskiej historii i tym, co nas łączy
W minioną sobotę w Gnieźnie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Z okazji przygotowań do 200-lecia beatyfikacji księżniczki węgierskiej, córki króla Węgier Beli IV z dynastii Arpad, bardziej nam znanej jako bł. Jolenta, w sali wykładowej OO. Franciszkanów, odbył się wykład prof. Ryszarda Grzesika z Instytutu Slawistyki PAN zatytułowany „Arpadowie – węgierscy Piastowie”. Gościła na nim attaché kulturalnego Ambasady Węgierskiej w Polsce.
Biblioteka Franciszkańska otwarta na czytelników
Prawie 58 tys. książek, z czego znaczna część licząca pół wieku lub starsza – to efekt prac nad katalogowaniem zbioru OO. Franciszkanów, dokonanego w ostatnich latach i otwartego dla zainteresowanych. Środa 28 stycznia jest pierwszym Dniem Otwartym w Bibliotece Franciszkańskiej, która działa w Gnieźnie i chce dzielić się z zainteresowanymi swoimi zasobami. Takich spotkań przewiduje się więcej w ciągu roku.
„XIII wiek – wiekiem świętych” – spotkanie z historią
Zapraszamy na prelekcję prof. Tomasza Jasińskiego, dotyczącą tematyki różnych postaci świętych, na znaczenie ich istoty dla osób żyjących w XIII wieku – także przez pryzmat Gniezna. Spotkanie odbędzie się w klasztorze OO. Franciszkanów pod koniec stycznia.
Zapomniana królewna z Gniezna
Kilka dni temu miała miejsce promocja niewielkiej publikacji, dotyczącej bł. Jolenty, której relikwie znajdują się w kościele OO. Franciszkanów. O tym, że tam się znajdują, wie sporo osób, ale jej życiorys jest mało komu znany. A jest wyjątkowy i… międzynarodowy.
Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami centrum miasta
W czwartkowe południe ulicami śródmieścia przeszła tradycyjna procesja Bożego Ciała, prowadzona przez wspólnoty z czterech parafii.
„Błogosławiona Jolanta” – premiera publikacji
Zapraszamy na prezentację nowego wydawnictwa pt. „Błogosławiona Jolanta”. Książeczka została wydana z okazji zbliżającej się 200. rocznicy jej beatyfikacji. Spotkanie odbędzie się 16 czerwca br. tam, gdzie spoczywa od kilkuset lat – w kościele OO. Franciszkanów.
Pamięcią, modlitwą i muzyką wspominali Żołnierzy Wyklętych
W sobotę odbyło się kilka inicjatyw, które miały na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W różnej formie, ale w jednym celu – by zachować od zapomnienia.












