Sprawa „wielkiej wagi” – ITD ma nowe stanowisko do ważenia pojazdów

W miejscu dobrze znanym z przeprowadzania kontroli wagi transportów, a więc na parkingu w pobliżu ul. Kostrzewskiego, powstało nowe, bardziej wytrzymałe stanowisko do sprawdzania pojazdów przez Inspekcję Transportu Drogowego. Zostało ono zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Powiatu i Miasta.
To zadanie wykonane przez WITD we współpracy z Miastem Gnieznem i Powiatem Gnieźnieńskim. Na parkingu przy ul. Piotrowskiego, bezpośrednio przy drodze krajowej nr 15 (ul. Kostrzewskiego), powstało nowe stanowisko do ważenia pojazdów – dostawczych i ciężarówek. Wszystko po to, by eliminować te pojazdy, które naruszają przepisy i ważą więcej niż powinny.
– To przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na naszych drogach, bo te samochody rozjeżdżają nasze drogi, niezależnie czy są miejskie, powiatowe, wojewódzkie czy krajowe – przekazał starosta Tomasz Budasz.
Kontrole w tym miejscu są już prowadzone od lat, ale dotychczasowe rozwiązania wymagały powstania nowego, lepszego stanowiska do ważenia pojazdów. To powstało za kwotę 130 tys. złotych – Powiat przeznaczył na to zadanie 100 tys. złotych, a Miasto 30 tys. złotych. Powstał on na parkingu należącym do Miasta.
– Chodzi nam o prewencję i o to, aby ogólne zasady, jakie są w transporcie, były respektowane. W tym roku jeden ze zważonych pojazdów w okolicach Gniezna, ważył 63 tony, a jego dopuszczalna waga wynosiła 40 ton – mówił prezydent Michał Powałowski wskazując, że nierzadko kierowcy są zmuszani przez właścicieli firm do takich przeciążonych transportów, ale jednocześnie jest to niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg.
Od początku 2025 roku oddział IDT w Gnieźnie wykonał 130 kontroli, z czego połowa wykazała przekroczenia: – Przedsiębiorcy chcą załadować jak najwięcej towaru podczas jednego przejazdu. Dużo busów rejestrowanych do 3,5 tony ma tak naprawdę niewielką realną ładowność, a technicznie pojazd jest tak zbudowany, że pozwala zabrać więcej ładunku, więc przewoźnicy zabierają więcej towaru niż wynosi masa całkowita – mówił Tomasz Tański, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Poznaniu.
Wśród największych zagrożeń, jakie powodują przeciążone transporty, inspektorzy wskazali na degradację dróg, wydłużoną drogę hamowania, słabszą kontrolę nad pojazdem oraz – w niektórych przypadkach – możliwość niekontrolowanego uwolnienia się ładunku, co sprowadza dodatkowe niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu.
#Tagi
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

















Wiele TIRów i innych wielkich pojazdów omija obwodnicę Gniezna pewnie, by nie wpaść w ręce kontroli i jadą przez miasto zajeżdżając nasze ulice w tym ruchliwą ulicę Roosevelta stwarzając niebezpieczeństwo dla pieszych, a także pojazdów wyjeżdżających z podporządkowanych jej ulic.