|  Rafał Wichniewicz  |  7 komentarzy

„Święty” – zwiastun filmu opartego na historii z Gniezna

kadr ze zwiastunu

W drugiej połowie marca do kin wejdzie film pt. „Święty”, którego fabuła opiera się na wydarzeniach mających miejsce w 1986 roku w Gnieźnie.

Ponad rok temu zakończyły się zdjęcia do produkcji, a przez ostatnie miesiące trwał montaż. 24 marca do kin wejdzie film „Święty”, opowiadający o dewastacji i kradzieży dokonanej w marcu 1986 roku w katedrze gnieźnieńskiej.

Film w reżyserii Sebastiana Buttnego nie jest produkcją dokumentalną, która ma w rzeczywistości odtwarzać cały przebieg wydarzeń, ale opiera się na zdarzeniach rozgrywanych w tamtym czasie w Gnieźnie i Poznaniu. Opublikowany został już zwiastun filmu, zapowiadający premierę.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
29/03/2023 09:04

Dlaczego nie kręcili tego w Gdańsku akurat osobiście znam braci którzy to zrobili i z autentycznością to nie ma nic wspolnego

Krzysiek
Krzysiek
21/03/2023 08:33

Ciekawi mnie dlaczego film opowiadający historię z Gniezna premierę ma w Poznaniu?
Pan budasz (sic) był pewnie zajęty umilaniem życia kierowcom, (patrz ul. Roosevelta), przystankami wiedeńskim( też Roosevelta-nomen omen), albo równie potrzebnymi inwestycjami. Spotkamy się przy urnie panie budasz.

Jan
Jan
09/03/2023 19:50

Jestem ciekaw tego filmu. Ciekaw czy reżyser dotarł do światków bezpośrednich tego zdarzenia, zapwniam oni jeszcze żyją.

świadek
świadek
14/03/2023 09:18
Odpowiedź  Jan

Cała sprawa z tym zdarzeniem była ukartowana i śledczym niepotrzebni byli prawdziwi świadkowie. Szkoda, że reżyser także ich nie poszukiwał i tak prawda zostanie „historycznie” zamieciona pod dywan.

Film
Film
15/03/2023 10:22
Odpowiedź  Jan

to nie jest film dokumentalny, przecież jest napisane wyraźnie

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Film
św. Wojciech
św. Wojciech
15/03/2023 12:41
Odpowiedź  Film

Może być filmem fabularnym, ale skoro oparty na prawdziwym zdarzeniu, to fakty powinny być jednak niepodważalne. W przeciwnym wypadku fałszowana jest historia.

mjj
mjj
06/03/2023 19:50

Twierdzę, że ta kradzież była inspirowana przez ówczesne komunistyczne władze i miała na celu pokazanie jej troskę o szybkie i sprawne odnalezienie i ukaranie przestępców. Ta „kradzież” miała miejsce dwa lata po zamordowaniu przez polskie władze ks. Popiełuszki i trzeba było się wykazać spektakularnym czynem, że ta władza jednak jest sprawna w przeprowadzeniu śledztwa w sprawie, której był poszkodowany Kościół Katolicki w Polsce. Pamiętam wiele nieścisłości, które nawet laikowi wydawały się nieprawdopodobne. Całe przestępstwo było ukartowane, niestety nieudolnie. Ci, co to organizowali, zajmowali sie potem ściganiem „sprawców” itd.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.