Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zaciekawienie uczniów współczesną literaturą jest organizowanie spotkań autorskich. Autorzy w bezpośrednim kontakcie z młodymi czytelnikami potrafią zachęcić ich do czytania, skłonić do refleksji, przemyśleń, zaciekawić procesem tworzenia. Od czytania dla przyjemności zaczyna się proces czytania w ogóle.
Wychodząc z tego założenia aby stworzyć szkolną Rozczytaną Koalicję, po konsultacjach z bibliotekarzami szkolnymi i nauczycielami, przygotowaliśmy cykl spotkań autorskich pod tytułem „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” Odbyły się dotychczas cztery spotkania, które już objęły około 800 dzieci z 9 szkół podstawowych.
Podczas każdego z nich dzieci miały okazje poznać proces twórczy od pomysłu do realizacji. Czytanie wybranych fragmentów utworów było zachętą do poznania całej twórczości autora. Służyło to promocji książek, czytelnictwa i twórców.
Każde spotkanie rozpoczynało się od prezentacji twórczości autora, zapoznawał on uczestników z fragmentami swoich utworów. Uczniowie mogli porozmawiać z pisarzem na temat jego pracy. Na koniec mogli otrzymać autograf autora, a także zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Być może spotkania zachęcą uczestników do podjęcia własnych prób pisarskich.
Po spotkaniach dzieci dyskutowały w klasach wraz z nauczycielami na temat twórczości danego autora, wykonywały prace plastyczne do omówionych pozycji. Zostały zachęcone do odwiedzin biblioteki wraz z rodzicami i wypożyczania książek autora spotkania.
Spotkania z Grzegorzem Kasdepke, Wojciechem Widłakiem, Pawłem Beręsewiczem, Elizą Piotrowską zapadły w pamięć niejednemu dziecku.
A przed nami jeszcze dwa spotkania. I cały czas szukamy odwiedzi na pytanie „Czy pisarzom burczy w brzuchu?”
„Czy pisarzom burczy w brzuchu?” to moduł dla szkół podstawowych w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (program Narodowego Centrum Kultury „Blisko”).
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.