Przykład 40-latka z Gniezna powinien służyć jako przestroga. To co miał na koncie chciał pomnożyć razy kilka, a zwykła naiwność sprawiła, że pozbawił się złudzeń i pieniędzy.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie otrzymali zgłoszenie od 40-letniego mieszkańca Pierwszej Stolicy Polski, który poinformował ich o stracie poniesionej na własnym koncie bankowym.
Jak poinformował funkcjonariuszy, miał on odebrać pieniądze zarobione na inwestycjach, w których nigdy nie brał udziału. A jednak, otrzymując kontakt telefoniczny z oszustami, wykonywał krok po kroku wydawane mu polecenia – w końcu miał otrzymać 10 tys. dolarów (!).
– Kierując się chęcią zysku wykonywał polecenia przestępców, którzy nawiązali z nim kontakt telefoniczny. Mężczyzna poprzez zainstalowanie dwóch aplikacji nieświadomie udostępnił przestępcom dostęp do swojego konta bankowego a także podał numer karty płatniczej i kod CVV. Przestępcy wypłacili z jego konta kilkanaście tysięcy złotych. Pomimo natychmiastowej reakcji pokrzywdzonego i policji nie zdołano zablokować wypłaconych środków – informuje KPP Gniezno.
Policjanci ostrzegają: – W sidła oszustów można wpaść bardzo łatwo. Internetowe oferty szybkiego i dużego zysku, zawsze powinny wzbudzać naszą czujność. Z osobami, które odpowiedziały na znalezioną w sieci reklamę i wysłały swoje dane w formularzu kontaktowym, często kontaktuje się osoba podająca się za doradcę finansowego. Oferuje pomoc w bezproblemowym przejściu całego procesu inwestycji. Oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, co może uśpić czujność ofiary, np.: operują liczbami i prognozami zysków. Poprzez różne techniki manipulacyjne namawiają rozmówcę na zainstalowanie na komputerze odpowiednich programów, które mają ułatwić komunikację z doradcą podczas inwestowania. W rzeczywistości są to programy umożliwiające przestępcy zdalne korzystanie z Twojego komputera, w tym podgląd do logowania do bankowości internetowej. Oszuści zyskują dostęp do Twojego konta i pieniędzy.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.