Podróżni wyruszający w trasę koleją ze stacji w Trzemesznie, od 2025 roku będą mogli korzystać z nowych rozwiązań, które mają zostać wprowadzone na peronach.
Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że podpisano umowę na modernizację stacji w Trzemesznie. Za około 18,5 miliona złotych, w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, zostaną rozbudowane perony oraz powstanie przejście podziemne, które będzie je łączyć. Inwestycja odbywa się z korzyścią dla wszystkich, bowiem docelowo perony mają zostać wydłużone, a dzięki czemu na stacji będą mogły zatrzymywać się dłuższe składy.
Jak informuje PKP PLK: – Przebudowane perony zapewnią lepsze podróże – pasażerowie wygodnie wsiądą i wysiądą z pociągów. Dla oczekiwanego komfortu przewidziano nowe wiaty chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przygotowane zostaną m.in. wygodne ławki i tzw. spoczniki. Dobrą orientację umożliwi czytelne oznakowanie, gabloty z informacjami przydatnymi w podróży, a także system informacji głosowej – zapowiedzi przyjazdów i odjazdów pociągów. Perony zostaną w pełni przystosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Pomocne dla osób niewidomych będą ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą na antypoślizgowej nawierzchni. Dodatkowo na stacji pojawią się także stojaki rowerowe.
Docelowo perony mają być prawie dwa razy dłuższe – każdy po 200 metrów (obecnie peron nr 1 ma 120 m, peron nr 2 ma 100 m). Łączyć je ma tunel o długości około 20 metrów, który powstanie w miejscu obecnego przejścia na torach. Dla osób mających trudności z poruszaniem się przewidywana jest budowa wind.
Inwestycję zrealizuje Zakład Robót Komunikacyjnych DOM Sp. z o.o. Rozpoczęcie robót budowlanych przewidywane jest na IV kwartał 2024 r. (po zakończeniu prac projektowych), a zakończenie prac planowane jest obecnie w III kwartale 2025 r. Roboty na stacji zostaną ujęte w rozkładzie jazdy i uwzględnią ruch kolejowy.
Jak informuje PKP PLK, obecnie stacja w Trzemesznie obsługuje blisko 50 pociągów w ciągu doby, z czego ponad 20 składów to zatrzymujące się na stacji pociągi pasażerskie. Ze stacji korzysta średnio 500 – 699 podróżnych na dobę.
Dodajmy, że od dłuższego już czasu trwa remont dworca na tej stacji. Trwa, to trochę dużo powiedziane, bowiem w zasadzie w budynku nic się nie dzieje. Jak informuje trzemeszno24.info, obiekt miał być gotowy na początku 2022 roku, ale pojawiły się problemy na linii inwestor – wykonawca. Obiekt ma odnowioną elewację, stolarkę okienną oraz dach, ale wciąż czeka na wykończenie wnętrz oraz otoczenia. Póki co w tej sprawie niewiele się dzieje, a zadanie leży poza ww. PKP PLK i podlega innej spółce.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Trzemeszno było miastem powiatowym, znacznie większym, niż Mogilno, dopiero po jakimś czasie Mogilno się zaczęło rozwijać, a Trzemesznu jakoś zabrakło ikry, no i nawet przez dość długi okres podłączono je do woj. bydgoskiego i powoli zasypiało. Dopiero powrót do wielkopolskiego zaczyna nabierać znaczenia. I co tu dużo mówić, dworzec trzemeszeński został uratowany, a po remoncie całej kolejowej stacji będzie nowocześniej, wygodniej i bardziej światowo, niż w uśpionym Gnieźnie.
a w Gnieźnie dalej podróżni będą ciągnąć za sobą walizki po schodach i zeskakiwać z wyższych wagonów bo zabrakło wind i platforma peronowa nie została podwyższona do wysokości poziomu podłogi wagonów… ważne że jest historycznie…
w Trzemesznie jak widać można zrobić dworzec z prawdziwego zdarzenia, a nawet tunel podziemny i windy…
w takim Gnieźnie niczego nie można, bo i po co 😉
A kiedy będzie ukończony budynek dworca ?
Jaki piękny budynek dworca.
Tam się w ogóle pociągi zatrzymują? Ptaki zawracają nad krzyżakami przecież.