35 lat liczy sobie już placówka Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, która działa obecnie w SP nr 10. Dziś było jak na prawdziwych urodzinach. Nie zabrakło balonów, tortu, kwiatów i życzeń od gości – nie tylko wielu dalszych lat, ale też wielu czytelników.
Z okazji tego pięknego jubileuszu Filii nr 9, kierownik placówki Krystyna Dombrowska przyjęła na swoje ręce – i w imieniu swoich poprzedniczek – serdeczne życzenia. Co ciekawe, pani Krystyna „powróciła” na Winiary po latach pracy w innych placówkach. Bo to właśnie między innymi ona w 1987 roku „otwierała dziewiątkę”, choć w innej lokalizacji. Przez lata prowadziła też „Złotą Księgę”, czyli kronikę biblioteki na Winiarach. Kronika to teraz prawdziwy wehikuł czasu i… analogowe cacuszko – pięknie wykaligrafowana, z ręcznymi ilustracjami i wklejonymi fotografiami.
Dekadę temu, w 2012 roku, Filia nr 9 zmieniła siedzibę – wcześniej mieściła się w budynku na Osiedlu Jagiellońskim 29, teraz działa w Szkole Podstawowej nr 10 (os. Orła Białego 18). Ale nie zmieniła się rola i znaczenie tej placówki, która działa na największym osiedlu mieszkaniowym w Gnieźnie. Słowem – jest nie do przecenienia. Wypełnia bowiem misję upowszechnienia czytelnictwa – dostęp do kultury i literatury musi być bowiem równy, niezależnie w którym miejscu (i jak daleko od centrum!) się mieszka.
Stąd sieć bibliotek (zamiast jednej centralnej) ma ogromne znaczenie dla statystyk czytelnictwa. I przede wszystkim – dla czytelników. Do biblioteki musi być blisko – tak jak do sklepu, szkoły czy lekarza. Ale to, co najmocniej przyciąga do „dziewiątki” to pracujący tu ludzie. To właśnie bibliotekarki – także z wcześniejszymi kierownikami Ludomirą Nawrocką i Aliną Śmigowską – stworzyły tu przez lata przyjazną i wręcz sąsiedzką atmosferę. Dzięki temu „dziewiątka” ma swoją czytelniczą społeczność – zaangażowaną i aktywną. Przy bibliotece na Winiarach prężnie działają też kluby czytelnicze – „Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców oraz od niedawna spotyka się tu Klub „Apetyt na Książkę”. Także osiedlowe instytucje czy choćby sklep Jagoda SAM wspierają działania osiedlowej biblioteki.
„Dziewiątce” – bibliotekarkom i ich czytelnikom życzymy z tej wyjątkowej okazji – sto lat!
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.