|  Rafał Wichniewicz  |  13 komentarzy

Obchody 1000-lecia koronacji czyli… Kraków wyprzedził Gniezno

Za rok przypadnie wielka okazja do wypromowania Gniezna na mapie kraju. I choć wydawać by się mogło, że Pierwszej Stolicy Polski nic nie powinno odebrać tego „splendoru”, to… nad całokształtem inicjatywy wciąż jest więcej znaków zapytania, aniżeli konkretów.

O tym, że 2025 rok będzie wyjątkowym nie tylko w kontekście Gniezna, ale całego kraju, było już wiadomo dawno temu. Świadczy o tym fakt, że swojego czasu ustanowiono medal z okazji 990-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, wręczany przy różnych okazjach. To było kilka lat temu, a tymczasem do właściwych obchodów koronacyjnych został rok. Te bowiem przypadać będą w okolicach kwietnia i maja 2025 roku. I w zasadzie do tej pory działo się… właśnie, Urząd Miejski twierdzi, że sporo. Inaczej jednak na sprawę patrzą osoby znające lokalną historię, także regionaliści czy przewodnicy, z którymi była okazja porozmawiać.

I stało się. 26 lutego 2024 roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął deklarację, której treść mówi wprost o inicjatywie „uczczenia w Krakowie oraz Małopolsce 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski i ustanawia rok 2025 Rokiem 1000-lecia Pierwszej Koronacji Króla Polskiego”. Dalej co prawda jest deklaracja włączenia się w organizację regionalnych i ogólnopolskich obchodów jubileuszu, ale o tych ostatnich niewiele wiadomo. Dodatkowo Sejmik zadeklarował powołanie Małopolskiego Komitetu Honorowego. Obszerna deklaracja (treść poniżej) trafiła od razu do wszystkich najważniejszych organów państwowych – prezydenta, marszałków obu izb i premiera.

Dowodem tego, że Gniezno zostało wyprzedzone przez Kraków niech będzie fakt, że dopiero po tym w Pałacu Prymasowskim odbyło się spotkanie z udziałem strony kościelnej, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, władz miasta i przedstawiciela Kancelarii Sejmu. Wydarzenie to, jak odnotowano 11 marca br, odbyło się na zaproszenie abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Konkretów w relacji jednak nie było, przynajmniej do ostatniego posiedzenia Komisji Promocji, Kultury i Turystyki w Radzie Miasta.

To wówczas dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miejskim Łukasz Scheffs przyznał, że ma zostać powołany komitet honorowy. Przypomnijmy jednak, że na 100. rocznicę powstania wielkopolskiego w 2018 roku, takowy został powołany dwa lata wcześniej – pod koniec 2016 roku. A tu mamy na myśli 1000. rocznicę koronacji: – Ciężar rozmów z Kancelarią Prezydenta RP wziął na siebie Prymas Polski, który zobligował się do przygotowania listu intencyjnego, który następnie zostanie podpisany przez biorących udział w spotkaniu i skierowany do Kancelarii Prezydenta – przekazał dyrektor. Jak dodał, pod uwagę brane jest, że w Gnieźnie odbędzie się posiedzenie Sejmu, Senatu lub Zgromadzenia Narodowego, aczkolwiek w przypadku tego ostatniego, musi zostać ono zwołane przez prezydenta. Dyrektor dodał też, że rozmowy w tej sprawie są „delikatne” z uwagi na polityczny charakter: – Główne uroczystości będą przypadać na kwiecień i maj 2025 roku. Jeśli ten kalendarz będzie wyglądał tak, jak wygląda, to będzie to w szczycie kampanii prezydenckiej. Posiedzeniu którejkolwiek z izb ma towarzyszyć także Msza święta koronacyjna (oczywiście koronacyjna tylko z nazwy).

Co w sprawie uchwały małopolskiego sejmiku postanowiono zrobić? – Z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie wyszło pismo z prośbą do naszych parlamentarzystów o wywołanie uchwały sejmowej upamiętniającej 2025 rok jako rok dwóch królewskich koronacji, które odbyły się w Gnieźnie – powiedział Łukasz Scheffs. Ma to zapobiec kolejnym możliwym tego typu uchwałom, jakie podjęłyby kolejne sejmiki: – Moim zdaniem ona przetnie te wszystkie próby, nie chciałbym powiedzieć, że odebrania, ale podkreślenia obecności innych regionów w rocznicy, które chyba nie mają z nią zbyt wiele wspólnego.

Co do tej pory działo się w ogóle w sprawie rocznicy? Przede wszystkim to identyfikacja wizualna, czyli „mrugający król” , który stał się logiem Gniezna na potrzeby tego wydarzenia (opinie na jego temat są podzielone). Pojawił się on w formie emblematów na gadżetach miejskich oraz w przestrzeni – tak jest m.in. z napisem ustawionym przed dworcem kolejowym. Powstało także konto na Facebooku, które do tej pory zgromadziło 1,5 tys. obserwujących, a także realizowane są filmiki historyczne w formacie klocków Lego. Nawiązano także kontakt z 78 szkołami z Polski, które noszą imię Bolesława Chrobrego. Tylko w tym roku na „działania okołorocznicowe” przeznaczone zostanie około 300 tys. złotych.

Co jeszcze ma się zadziać w 2025 roku? Planowane jest wydanie publikacji w formie powieściowej, ale także organizacja wydarzeń plenerowych i kulturalnych:

  • tradycyjne widowisko Koronacja Królewska w lipcu 2025 roku
  • widowisko plenerowe we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dzieje”, znanym z tego typu inicjatyw w Murowanej Goślinie – szacowany koszt około 2 mln złotych, ale ostateczny kosztorys jeszcze nie jest znany, podobnie jak terminarz: 3 dni z rzędu lub w 3 weekendy – termin: sierpień 2025 roku
  • Zjazd Gnieźnieński, organizowany przez stronę kościelną we wrześniu 2025 roku
  • koncert Filharmonii Narodowej w katedrze – koszt około 70 – 100 tys. złotych.

Ponadto trwają prace nad kolejnymi filmikami Lego oraz rozmowy z Kolejami Wielkopolskimi w sprawie pociągu z motywem koronacyjnym, podobnym do ostatniego powstańczego, goszczącego w ramach Kolei Wolności.

– Z tą uchwałą sejmiku małopolskiego jest tak, że jeśli my nie robimy nic, to ktoś takie błędy nasze wykorzystuje – stwierdził na posiedzeniu komisji radny Paweł Kamiński. Wskazał, że często przypominał o kwestii przygotowań do uroczystości i to, co się teraz dzieje, powinno być już dawno temu ustalone. – To wszystko, o czym dzisiaj tu słyszymy, powinno być rok temu. Wtedy mielibyśmy dwa lata i byłoby na granicy przyzwoitości.

Działania kulturalne Urzędu Miejskiego niejako ubiegło z własnej inicjatywy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które postanowiło zorganizować comiesięczne wykłady związane z historią, a nawiązujące do nadchodzącego milenium. Dwa spotkania już za nami i cieszą się one sporym zainteresowaniem. Dodajmy, że na potrzeby 1000. rocznicy, Muzeum stworzyło własne logo, bardziej wyszukane od mrugającego, „frywolnego” króla. Już to pokazuje, że nadchodzący jubileusz nie ma spójności w działaniu.

Niemniej i tak wydaje się, że Urząd Miejski cokolwiek robi. Przykładowo Starostwo, które skądinąd od zawsze podkreślało walory turystyczne powiatu gnieźnieńskiego, na ponad rok przed 1000. rocznicą koronacji w ogóle zlikwidowało Wydział Promocji i zajęło się autopromocją konkretnych osób z Zarządu. A to, że wybory samorządowe już na dniach? „Przypadek”.

A co z trwałymi pamiątkami milenijnymi? W 1925 roku, na obchody 900-lecia koronacji, mieszkańcy Gniezna – dosłownie – zrzucili się na pomnik Bolesława Chrobrego. Najpierw na potrzeby rocznicy powstała rzeźba z gipsu, a potem udało się ją odlać z brązu i odsłonić w 1929 roku. Po jego zburzeniu przez Niemców przetrwał w pamięci, a potem został odbudowany. A co będzie w 2025 roku?

Mówiło się o rzeźbach Dobrawy i Mieszka I w ramach istniejącego Traktu Królewskiego. W planach była jeszcze nowa siedziba Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Jeziornej, który to plan ostatecznie upadł i został wykreślony. Ale i tak Gniezno pozostanie miastem pomników, bo oprócz serii mniejszych i większych obiektów architektury miejskiej, stoi wciąż Szkoła Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego. To jednak były inne czasy. Gnieźnianom póki co pozostał (kiczowaty zdaniem wielu) szybko płowiejący napis przed dworcem kolejowym. Choć i on pewnie któregoś dnia zniknie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
23/03/2024 20:40

Jaka władza takie uroczystości,najchętniej obecni przy korycie chcieliby,aby uroczystości były skromne,przeminęły szybko i bez splendoru,bo czego się spodziewać po ludziach,którzy jeszcze niedawno przychodzili ze zniczami pod pomnik czerwonej gwiazdy i obchodzili dzień 21 stycznia??? Nawet same LOGO to profanacja naszej historii i samego króla,to coś takiego samego jak słynna piramida z betonu pod naszym teatrem Fredry !!! Logo pasuje bardziej do bajki o RUMCAJSIE z Żaholeckiego Lasu i kto to zatwierdził,zapewne miał taki pomysł na tą wielką rocznicę obchodów jak napisałem wyżej!! A już to co jest na DWORCU i na zdjęciu zrobione z …. pociętych dywanów to dosłownie PROFANACJA wizerunku miasta !!! TANDETA,no ale jak mamy od wielu lat tandetną drużynę BAJZLU,która nie potrafi poradzić sobie ze zwykłymi DZIURAWYMI drogami i chodnikami w mieście i na to bierze od NAS PODATKI, to co tu mówić o 1000 leciu KORONACJI naszych dwóch pierwszych królów,ba trzeba będzie wtedy iść do KATEDRY i do KOŚCIOŁA,a nasze komusze władze są temu raczej niechętne!!! Więc drodzy MIESZKAŃCY trzeba WYBRAĆ teraz nowych patriotycznie nastawionych ludzi,prawdziwych PASJONATÓW i szczerze oddanych naszemu pięknemu miastu,a tych co byli dotychczas przegonić wszystkich won !!!

Dana
Dana
23/03/2024 14:16

Jest 23 marca, trochę ponad rok do tak wielkiego święta w wymiarze krajowym i naszym regionalnym. Czym może już poszczycić się obecny jeszcze prezydent Gniezna, okazjonalne gadżety, jakieś logo, straszydło przed dworcem kolejowym. Nic więcej, głucho wszędzie, ciemno wszędzie. Przyjadą jacyś nieliczni turyści a tu brud, syf, dziury w ulicach, smutek i rozpacz. Oni żyją kampanią czy się jeszcze dorwią do władzy bo to takie fajne siedzieć i nic nie robić za nic nie odpowiadać.

Krzychu
Krzychu
23/03/2024 07:55

„działania” lokalnych włodarzy i parlamentarzystów są mizerne, biorąc pod uwagę ogromną rangę rocznicy i niepowtarzalna szansę, żeby wypromować przy tej okazji Gniezno oraz powiat gnieźnieński…
ta bezczynność i brak wzięcia odpowiedzialności za organizację lub współorganizację obchodów (bo wsparcie jest potrzebne) obnaża poziom naszych lokalnych władz;
następna rocznica już za tysiąc lat, niech kto inny się martwi 😉

Lech
Lech
22/03/2024 18:15

Dopóki w Gnieźnie nie będzie samodzielnego uniwersytetu, takiego jak choćby w nieodległym Kaliszu, pozostaniemy w trzeciej lidze miasteczek powiatowych. Większość mieszkańców jest zresztą z obecnego statusu zadowolona i ochoczo porównuje się nie do wspomnianego Kalisza, Leszna, Piły, Torunia czy Zielonej Góry, ale do miejscowości najwyżej 30-tysięcznych.

Current
Current
22/03/2024 14:50

Takich pasożytów mieszkaniec Gniezna wybrał, bandę radnych bezradnych i Prezydenta który śpi – gdzie te budziki?? Na początku kwietnia znowu wybierze sobie dobrze znane mordki by zapewnić im splendor i kasę, wyborcy gdy głosuje jakoś dziwnie odcina tlen w mózgu. Prośba i to wielka, nie głosujcie na żadne znane nazwisko z naszego miasta, olejcie te plakatowe osoby. Dajcie szansę nowym, niezależnie z jakiej partii.

Dana
Dana
22/03/2024 14:14

Gniezno nigdy nie było właściwie zarządzane, każdy kolejny prezydent coraz gorszy. Myślę że już sięgnęliśmy dna z ostatnim, czas w końcu się odbić. To wszystko powinno być już że dwa lata temu zo załatwiane, omówione a nie teraz kiedy wszyscy myślą czy zostaną przy korycie. Ciekawe czy obecny prezydent nie wiedział o rocznicy koronacji l króla Polski, miał pod górkę do szkoły.

Zdzisław
Zdzisław
22/03/2024 12:15

Woły pierdzą a obora ma wąchać i słuchać

rdzenny mieszkaniec
22/03/2024 12:07

Gruszczyński rozwiesił plakaty o rzekomych jego dokonaniach na kilkanaście tygodni przed prawdziwą kampanią wyborczą! A rzeczywiście o rocznicy koronacji cisza. Ale co tam, najważniejsza autoreklama! A o jeszcze urzędujacym prezydencie szkoda słów. Jakby zapadł się pod ziemię. Tak nasze miasto urządza Platforma Obywatelska.

Zatroskany Mieszkaniec
Zatroskany Mieszkaniec
22/03/2024 13:38

Szkoda na to wszystko słów. Znowu Gniezno nie potrafi się wypromować.
Kolejny raz rządzący zaspali. Można było ta rocznicę wykorzystać na ściągnięcie do miasta, większych pieniędzy na konkretne duże inwestycje. Jak to było na Tysiąclecie Chrztu Polski, kiedy to powstała Szkoła Pomnik na ul. Kostrzewskiego.

Tomasz
Tomasz
22/03/2024 13:47

Jak mają tak zrobić jak z ulica Roosevelta to lepiej niech nic nie robią to przynajmniej się nie ośmieszą.

Onufry Z.
Onufry Z.
22/03/2024 15:08

Swoją drogą- co do wyborów ,pytanko! Czy gnieźnieńska spółdzielnia mieszkaniowa która za pieniądze lokatorów ,zamontowała w blokach tablice informacyjne ( takie przeszklone ,zamykane oraz innego typu) wynajęła je” kandydatom „( np Kujawa ,Pokładecki ) z wiadomych partii na plakaty wyborcze,otrzymuje jakieś pieniądze ? Czy też my ,lokatorzy sponsorują to? Spróbujcie moi mili coś w tych gablotkach swojego ” powiesić” !

wilk
wilk
24/03/2024 17:12
Odpowiedź  Onufry Z.

Do ciecia po klucz i niech wyp…a te ulotki!! Jak widzę całe Winiary w większości z banerami z komuszej koalicji BAJZLU, czy sld albo ujowni!! Zapamiętać to mieszkańcy co zrobili właśnie CI co wiszą na banerach,CZTERY lata temu,WSZYSTKIM podwyższali ZARAZ po wyborach opłaty za ogrzewanie,wodę i śmieci !!! Chcecie tego samego ???

wilk
wilk
24/03/2024 17:06

Prezydent zapadł się pod ziemię bo wszystko teraz w d…..nosie,najważniejsze,aby lemingi wybrali go dalej do powiatu,a zadłużone po uszy miasto zostawi następcy.Jak przyjechał resortowy komuszy pupilek gawiedzi na otwarcie ronda to skakał jak pasikonik!! KOGO to ludzie wybrali???



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.