|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

2025 będzie rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie

W minioną środę w Sejmie przyjęto uchwałę o upamiętnieniu 1000. rocznicy koronacji, które w 1025 roku odbyły się w Gnieźnie – pierwszego króla Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II.

Kilka tygodni temu wpłynęły trzy projekty uchwał, przygotowane przez różne koła parlamentarne, które wnosiły o upamiętnienie milenium koronacji. Każde z nich było o różnej treści, ale jednakowo chodził o państwowe upamiętnienie faktu historycznego, który rozegrał się 1000 lat temu w Gnieźnie. W minioną środę uchwała przeszła po wniesionych poprawkach.

– Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo – opisano w treści uchwały, którą pokreślono znaczenie wydarzenia z kwietnia 1025 roku, kiedy to koronowano Bolesława Chrobrego. Podkreślono przy tym, że książę Mieszko I i Dobrawa zapoczątkowali dzieło, a koronacja była wzmocnieniem jego tworzenia i utrwalania istnienia polskiego państwa, do czego przyczyniło się także wcześniej – męczeństwo św. Wojciecha i utworzenie pierwszego polskiego arcybiskupstwa. W związku z tym Sejm głosami większości ustanowił 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie – za było KO, Trzecia Droga i Lewica. Przeciw PiS. Od głosu wstrzymała się Konfederacja.

Przy tej okazji, ten sam rok, upamiętni także się rokiem artystki Olgi Boznańskiej, Franciszka Duszeńki, pisarza Antoniego Słonimskiego, Stefana Żeromskiego, generała Kazimierza Sosnkowskiego i Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wenden
Wenden
26/07/2024 12:43

Mesco dux vandalorum tak tytułowali mieszka pierwszego przed chrztem a. Niemcy nazywali Polskę wenden (vandalen)

Wrrr
Wrrr
25/07/2024 20:16

Przeciwnikiem zapisu o obchodach w Gnieźnie był poseł PiS z Poznania Wróblewski. Za nim zagłosował cały PiS włącznie z podnóżkiem z Gniezna. Ale tego posła wychwalał też lokalni pisowcy z Ziemi gnieznienskiej. Np Pan Gaweł przed wyborami do parlamentu europejskiego. Następny przeciwnik Gniezna i Gaweł jego wspólnik.

czytelnik
29/07/2024 09:52
Odpowiedź  Wrrr

A może poznałabyś uzasadnienie, dlaczego nie głosowali za tą uchwała posłowie PiSu i przestałbyś wreszcie szczekać publicznie nie znając powodu tej decyzji?

Zbig
Zbig
25/07/2024 18:46

Poseł Zbigniew Dolata głosował przeciw. To wstyd i hańba dla niego. Jest przeciwko Gnieznu. Jak teraz w oczy spojrzą radni pisu? Szymczak, Szalaty, Adamczyk, Pietrzak Sikorska, Tarczynska – jeżeli macie w sobie ksztę honoru natychmiast występujecie z tego bagna pisu. Jeżeli tego nie zrobicie jesteście przeciwko Gnieznianom.

wilk
wilk
25/07/2024 17:00

A w Gnieźnie roku 1300 dnia 25 lipca został koronowany Wacław II na króla Polski. Ostatni z 5 królów koronowanych w Gnieźnieńskiej Katedrze!!!

BoBo.
BoBo.
25/07/2024 12:39

A dlaczego PiS był przeciwny. Gnieźnianie powinni sobie to zapamiętać.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.