|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

We wschodniej części powiatu powstaną kolejne turbiny elektrowni wiatrowych

W ciągu najbliższych lat na terenie gminy Trzemeszno planuje się powstanie kolejnych sześciu turbin wiatrowych. Będzie to ich największe skupisko na terenie powiatu gnieźnieńskiego. 

Obecnie na terenie powiatu gnieźnieńskiego znajduje się 17 turbin wiatrowych, zlokalizowanych na obszarze kilku gmin – Niechanowo 5, Witkowo 5, Gniezno 1, a w gminie Trzemeszno – 6. To tam też powstać ma kolejnych 6 wiatraków w ciągu najbliższych kilku lat. Zadania tego ma się podjąć firma Res Global Investment

– Na początkowym etapie analizujemy możliwość realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii we wszystkich województwach naszego kraju. Ze względu na cały czas na dosyć restrykcyjne przepisy dotyczące odległości od zabudowy mieszkaniowej Polska, ze względu na bardzo gęstą sieć małych miejscowości jest terenem niełatwym do lokalizacji farm wiatrowych. Tak zwane bufory i nakaz ich omijania sprawia, że każdy teren umożliwiający nam lokalizację turbin zgodnie z przepisami i zachowaniem komfortu mieszkańców jest dla nas niezwykle cenny. W gminie Trzemeszno dostrzegliśmy taki potencjał. Przekonały nas również doskonałe warunki wietrzne – informuje nas Michał Czerniawski, kierownik projektu w firmie Res Global Investment.

– Pierwsze rozmowy z panem burmistrzem i radnymi odbyliśmy w zeszłym roku. Przeprowadziliśmy też serię spotkań informacyjnych dla poszczególnych sołectw. Doszliśmy też do porozumienia z właścicielami gruntów i złożyliśmy już wniosek o uchwalenie MPZP pod tę inwestycję – mówi Michał Czerniawski.

W planie jest ustawienie sześciu turbin, a finalizacja całej inwestycji ma nastąpić do 2031 roku. – Zarówno liczba wiatraków jak i ich położenie wynikają ze wspomnianych już przeze mnie konsultacji, a przede wszystkim z przepisów, które dosyć restrykcyjnie regulują możliwości lokalizacji – dodaje. Koszt ich posadowienia szacuje się na około 300 mln złotych – całość realizacji zadania pozostaje po stronie inwestora. Szacuje on, że posadowienie turbin z tytułu opłat od nieruchomości stanowi dodatkowy zastrzyk finansowy dla gminy.

– Warto wspomnieć też o naszym autorskim programie tak zwanych budżetów obywatelskich. Są to dodatkowe środki pieniężne w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie na realizacje potrzeb konkretnych mieszkańców. W skrócie polega to na tym, że powołujemy komitet obywatelski złożony z przedstawiciela gminy, inwestora i naszej firmy. Każdy mieszkaniec może sam wystąpić z pomysłami i potrzebami. Komitet po konsultacjach z mieszkańcami w drodze głosowania decyduje o przeznaczeniu tych środków. Może to być na przykład sfinansowanie kolonii dla dzieci i młodzieży, wsparcie miejscowych klubów sportowych lub konkretne potrzeby mieszkańców. Te środki są do dyspozycji mieszkańców jeszcze na etapie rozwoju projektu, a nie dopiero po wybudowaniu farmy. Szczegółowe informacje funkcjonowania programu „budżetu obywatelskiego” będą udostępnione publicznie do wiedzy mieszkańców – przekazał Michał Czarniawski. W ostatnim czasie firma wsparła m.in. organizację festynu rodzinnego w Trzemżalu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świadek Wiatraka
Świadek Wiatraka
19/02/2025 18:27

Czy pan inwestor mieszka może koło farmy wiatrowej albo parku jak to się teraz lad nazywa ? Jeśli nie – to dlaczego ??? Lepszy przykład niż wykład!



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.