Obecność na liście miast zagrożonych marginalizacją ma ten „plus”, że Miasto Gniezno może się ubiegać o dodatkowe środki na konkretnie, wskazane w programach cele. Obecnie, jak poinformowano, udało się przejść ocenę formalną w ramach Funduszy Szwajcarskich.
Ponad miesiąc temu informowaliśmy o obecności Gniezna na liście miast zagrożonych marginalizacją. O ile ten „ranking” funkcjonuje już od kilku lat i Pierwsza Stolica Polski jest tam cały czas obecna, tak dopiero teraz wzbudził on sporo komentarzy. Obecność na tej liście daje też możliwość o ubieganie się o środki w dodatkowym programie grantowym – Funduszach Szwajcarskich, które są dedykowane ośrodkom zagrożonym utratą funkcji społeczno-gospodarczych.
Dzisiaj prezydent Michał Powałowski poinformował: – Właśnie otrzymaliśmy dobre wieści, że Miasto Gniezno przeszło, bardzo trudną, ocenę formalną. To pierwszy i bardzo ważny krok w kierunku otrzymania tych pieniędzy. Czy się ostatecznie uda, dowiemy się za kilka miesięcy. W ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast walczymy o kwotę ponad 80 mln zł! – przekazał. Studząc emocje dodał jednak: – W konkursie wzięło udział 119 miast. Podczas kolejnej oceny brane będzie również kryterium geograficzne a to oznacza, że możemy być potraktowani jako miasto w „zamożnej” Wielkopolsce, które będzie potrzebowało mniej pomocy niż inne miasta, leżące w biedniejszych regionach naszego kraju.
Miasto planuje przeznaczyć otrzymane środki na projekty związane z adaptacją do zmian klimatu, ale też na ścieżki rowerowe czy rozwój Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Czyli jak zwykle kasa pójdzie na „głupoty” zamiast na rozwój miasta.
Ludzie wybierzmy wreszcie menedżera a nie nauczyciela czy lekarza. Oni nie mają pojęcia o zarządzaniu !!!
Czy naprawdę w tym Gnieźnie nie ma w e władzach ludzi realistycznie myślących? czy naprawdę Gnieznu potrzeba głupot, a nie jak ktoś napisał np. ratowania Lokomotywowni, jako obiektu turystycznego, który przyciągnie turystów, a lokalnym da pracę?
Na jakiej zasadzie parowozowni, która jest własnością PKP? Miasto nie może wykładać pieniędzy na nieruchomości, które do nich nie należą.
Miasto jako JST mogłoby starać się o nieodpłatne pozyskanie zabytkowego kompleksu lokomotywowni od PKP. To jest kwestia pomysłu na zagospodarowanie, pozyskanie finansowania i chęci przejęcia a nie własności.
No i ten nieszczęsny temat – ścieżki rowerowe.
Obsesja władz miasta do osiągnięcia miana stolicy rowerowej polski.
upadajaca pierwsza stolica ale z nowym tytułem na podium : stolica rowerowa.
Jak to brzmi!
Szacun.
Brawa za kreatywność.
Wszystko dla dobra mieszkańców byle to były ścieżki rowerowe.
I znowu potwierdzają się super pomysły rządzących, jeszcze napiszcie, że przecież planeta płonie i już wszystko wiadomo!!
Zmianę klimatu to co jest sciemą😃To lepiej żeby w ogóle nie dostali.Sciezki rowerowe w tym grajdole,gdzie miejsca pracy
Najniższe bezrobocie od lat, a ci ciągle o miejscach pracy. Poziom myślenia niektórych gnieźnian jest poniżej asfaltu przykrywającego bruk.
Nie wierzę mieć szansę na 80 milionów i chcieć je wydać na ścieżki rowerowe a może tak pomyśleć i wydać na coś co przyniesie zysk otworzyć Muzeum w Lokomotywowni ściągnąć turystów na dłużej niż kilka godzin bo wiadomo na przemysł już szans nie ma żadnych ponieważ budzący miasto nie mają żadnej ziemi która by zachęciła do otwarcia jakiejś fabryki w Gnieźnie więc ratujmy coś w czym możemy być jeszcze dobrzy a później Panowie myśliciele z magistratu z z zysków budujcie ścieżki i ratujcie ziemię
Postawmy w Gnieźnie hutę szkła! A może fabrykę obuwia! Lub wielki państwowy zakład włókniarski. Kto jest za?????
Świetlicami socjoterapeutycznymi i ścieżkami rowerowymi chcecie ratować Gniezno przed marginalizacją i degradacją??? 80 milionów i takie cele?
Chyba ktoś.ma nie po kolei w glowie
Ścieżką rowerową prosto z świetlic socjoterapeutycznych można zawsze będzie pomknąć nad zrewitalizowane (za miliony zł!) jezioro Winiary…! To na pewno pomoże w zapobieganiu marginalizacji miasta
Takie są priorytety w Funduszach Szwajcarskich – działania społeczne i ekologiczne. Nie ma tam na szeroko rozumianą infrastrukturę, a więc nie wybuduje się za to całościowo nowej drogi czy wyremontuje istniejącą.
Fundusze Szwajcarskie – /wyciąg z programu/Wsparcie z programu będzie można przeznaczyć na projekty w następujących obszarach:
Tyle poważnych tematów które obejmuje fundusz a włodarze planują ścieżki rowerowe – bez komentarza.