To wstępne prace przygotowawcze, ale już teraz na krótkim odcinku linii 377 pociągi mogą jechać 120 km/h. Mowa o szlaku z Gniezna do Sławy Wielkopolskiej, gdzie planowane jest przywrócenie połączeń pasażerskich.
Po podpisaniu listu intencyjnego w listopadzie ub. roku w sprawie wznowienia połączeń kolejowych na szlaku z Gniezna przez Kłecko, Kiszkowo do Sławy Wielkopolskiej, trwają już działania zmierzające do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Wczesną wiosną rozpoczął się przegląd obiektów na szlaku, a następnie wykonano prace zmierzające do poprawy parametrów na jednym z odcinków.
Linia kolejowa nr 377 od stacji Gniezno Winiary do Stawian posiada maksymalną prędkość szlakową 60 km/h, podczas gdy ostatni odcinek ze Stawian do Sławy Wielkopolskiej miał zaledwie 20 km/h. W związku z koniecznością utrzymania połączeń towarowych do bazy paliw w czasie planowanych prac na całym szlaku, konieczna była poprawa parametrów na tym ostatnim odcinku.
Zadanie wykonywane było wiosną br. na odcinku ponad 4 kilometrów od stacji Sława Wielkopolska do Stawian, gdzie Polskie Linie Kolejowe SA wykorzystywały nowoczesne maszyny do potokowej wymiany nawierzchni PUN. Jak informuje spółka, jest to pojazd torowy, który wykonuje złożone prace w sposób ciągły, przesuwając się po torze. Za jednym przejazdem maszyna demontuje starą nawierzchnię – szyny i podkłady – a następnie układa nowe elementy toru, wyrównuje je i stabilizuje.
– Do naprawy zastosowano materiały staroużyteczne, m.in. podkłady i szyny. Prace obejmowały także oczyszczenie tłucznia i budowę toru bezstykowego na całym odcinku podlegającemu naprawie. Efektem prac jest przygotowany szlak do prowadzenia ruchu pociągów z prędkością do 120 km/h – informuje PKP PLK. To oznacza przygotowanie linii do „zadowalającej” prędkości szlakowej na pierwszym odcinku linii 377. Pozostał jednak znacznie dłuższy, bo 33-kilometrowy fragment od Gniezno Winiary do Stawian. W tym przypadku należy jeszcze wyczekiwać założeń całego przedsięwzięcia – zgodnie z zamysłem, połączenia pasażerskie miałyby się pojawić pod koniec 2026 roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.