Przejdź do treści głównej



Skargomat i Chwałomat przed dwoma urzędami. Nowa „rewolucja” w obsłudze petentów

Przed Starostwem Powiatowym oraz Urzędem Miejskim pojawiły się nowe urządzenia przypominające infokioski. Zostały oznaczone nazwami „Skargomat” oraz „Chwałomat” i mają usprawnić komunikację między mieszkańcami, a administracją poprzez składanie uwag i wyrażanie swoich opinii.

Urządzenia stanowią element pilotażowego programu wykorzystującego nowoczesne technologie w obsłudze interesantów. Przed Starostwem i Urzędem Miejskim stanęły dwa różne modele – będą sprawdzane przez najbliższe trzy tygodnie.

Jak to działa? Obsługa jest bardzo prosta. Zarówno skargi, jak i pochwały można składać w formie głosowej, bez wchodzenia do urzędu – wystarczy nacisnąć przycisk na panelu „Skarga” lub „Pochwała” i powiedzieć swoją opinię do mikrofonu, przy którym jest kamera. Całość wspierana jest przez sztuczną inteligencję, która – jak zapewniają wykonawca na swojej stronie – „analizuje treść w czasie rzeczywistym”. System automatycznie rozpoznaje charakter zgłoszenia i przypisuje je do odpowiedniej kategorii, kierując do odpowiedniego wydziału. Wypowiedzi wulgarne i uznane przez AI za „niemające sensu”, zostaną automatycznie skasowane. Po zakończeniu wypowiedzi, petent otrzyma „paragon” potwierdzający przyjęcie zgłoszenia w urzędzie. 

Wszystko po to, by ograniczyć kolejki petentów, którzy przychodzą ze sprawami, które nie mają charakteru „pilnych”. Jednocześnie w założeniu jest też przyjmowanie pochwał, jakich ww. jednostkach – z tego co udało się nam dowiedzieć – słyszy się od mieszkańców za mało. 

Na razie trudno ocenić, czy nowe rozwiązania na stałe wpiszą się w krajobraz lokalnej administracji. Jeśli się przyjmą, kolejne urządzenia mogą zostać ustawione w innych częściach miasta i powiatu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sze
Sze
01/04/2026 16:50

Łubu dubu, łubu dubu…

Zdzisław K
Zdzisław K
01/04/2026 13:23

tudurudu tudurudu niech żyje nam prezes naszego klubu 🙂

Jadwiga
Jadwiga
01/04/2026 12:37

Wcześnie rano była tam taka kolejka do Chwałomatu, że nie miałam siły, by się ustawić i tkwić może godzinami, by wyrazić swoje uwielbienie w kierunku naszych władz. szczególnie jednemu wydziałowi chciałam złożyć wielkie podziękowanie za troskę i Miasto, no niestety może mniej o mieszkańców. A do Skargomatu jakoś nie było chętnych, może dlatego, ze ci, co maja jakieś uwagi boją się być publicznie rozpoznawani? Ale inicjatywa wspaniała!

Marta
Marta
01/04/2026 11:13

😅👍To by było!

Jarosław
Jarosław
01/04/2026 10:48

Pryma aprylis?

Ostatnio edytowane 13 dni temu przez Jarosław