|  Rafał Wichniewicz  |  5 komentarzy

Zbudowali wirtualną katedrę i… „odprawiają” w niej „msze”

Nieco w kontekście ostatnich statystyk dotyczących Kościoła i też z przymrużeniem oka – w sieci furorę robi wirtualna platforma, w której użytkownicy m.in. zbudowali własną świątynię przypominającą gnieźnieńską katedrę.

Roblox to swojego rodzaju gra komputerowa, w której użytkownicy przybierają formę awatarów (postaci) i mogą tworzyć swój własny, wirtualny świat. Można w nim wykonać wszystko – budować miasta, własne gry z zadaniami, a to wszystko jest dostępne dla innych użytkowników, również korzystających z Robloxa. Tu mogą się więc spotykać w tej nierzeczywistej scenerii.

Sam Roblox istnieje od lat, ale dopiero w ostatnim czasie zaczął robić furorę. O ile do tej pory działalność tej platformy nie wzbudzała szczególnego zainteresowania, tak w ostatnich dniach opisują ją różne serwisy. Wszystko za sprawą „mszy świętych”, które są organizowane w wirtualnych kościołach. jeden z nich zbudowali użytkownicy, a wzorem do tego była katedra gnieźnieńska. Odzwierciedlono wiele detali, które są charakterystyczne dla tej zabytkowej świątyni i nie brakuje niczego – ołtarza, tabernakulum, organów, a także… „wiernych” i „księży”. W rolę tych ostatnich wcielają się inni użytkownicy, którzy dobrowolnie uczestniczą w „nabożeństwie” – wolne miejsca w serwerze są ciągle zapełnione.

Co ciekawe, w tle odtwarzane są także nagrane elementy prawdziwej mszy z katedry, które przeplatają się ze słowami osoby prowadzącej – po głosie można poznać iż jest to bardzo młody chłopak.

Nie da się jednak ukryć, że o jakiejkolwiek powadze w tym przypadku nie ma co mówić, zwłaszcza gdy widzi się wpisy na ogólnym czasie, w którym nie brakuje także prześmiewczych czy wulgarnych treści. O ile w ogóle inicjatywa tych „mszy” wzbudziła spore zainteresowanie, o tyle, jak to w przypadku wirtualnej rzeczywistości bywa, spodziewać się należy iż z czasem pewnie i tak ono przeminie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maron
Maron
19/01/2023 09:33

Dzieci mają potrzebę sacrum.

nats
nats
19/01/2023 09:10

Są rzeczy i sytuacje, z których nigdy nie wolno robić śmiechu, zabawy, gry. Przerażające jest społeczeństwo, które tak się bawi. Niestety ten artykuł przyczyni się do większej popularyzacji owej gry. Czy autor wziął to pod uwagę? Czy następnym krokiem będzie zabawa w „pogrzeb”?

R W
R W
19/01/2023 10:42
Odpowiedź  nats

Ale co to może autora obchodzić? To rodzicie powinni myśleć i wiedzieć, co robią ich dzieci i stwierdzać, czy do dobrze dla ich zdrowia takiego czy innego.

Marek
Marek
19/01/2023 17:09
Odpowiedź  nats

Przerażające jest jak KK ukrywa pedofilię.

M44G
M44G
19/01/2023 23:21
Odpowiedź  nats

Pogrzeby już są zmarłych „księży” jak i świeckie a nawet o charakterze „państwowym”. Kilka ślubów też się odbył, jedyne czego na szczęście dzieci nie chcą robić to spowiedzi.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.