|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Kuria komentuje „msze” na platformie Roblox

kadr z nagrania

Archidiecezja Gnieźnieńska odniosła się do kwestii platformy Roblox, w której użytkownicy „odprawiają nabożeństwa” dla innych obecnych w tej symulacji.

Kilka dni temu informowaliśmy o nietypowym trendzie, który pojawił się na platformie Roblox, której użytkownicy mogą kreować swój wirtualny świat. Trendem w niej stało się budowanie świątyń i symulowanie w nich „mszy”, nierzadko z udziałem nagrań z prawdziwych nabożeństw. Wśród „zbudowanych” w takim świecie świątyń stała się także katedra gnieźnieńska.

– Archidiecezja gnieźnieńska nie jest twórcą ani nie moderuje społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox – informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Nie ukrywa, że cała sytuacja dla wielu osób jest zaskakująca mimo iż sama platforma istnieje od kilku lat, to jednak dopiero teraz nabrała rozgłosu.

– Wartościowe jest samo zainteresowanie tematem liturgii, powaga i szacunek, z jakim dzieci do tego podchodzą. Nie ma tu raczej intencji prześmiewczych i działań mających banalizować, karykaturować czy dyskredytować obrzędy sakralne. W wydanym jakiś czas temu oświadczeniu przedstawiciele robloxowej archidiecezji gnieźnieńskiej sami przyznali, że ich celem jest przede wszystkim ewangelizacja młodzieży, i zaznaczyli, że to, co dzieje się w grze nie ma wartości modlitewnej i sakramentalnej. Niemniej uczynienie z Eucharystii przedmiotu internetowej zabawy wywołuje u wielu mieszane, a nawet negatywne uczucie i to również jest zrozumiałe – mówi ks. Remigiusz Malewicz dla KAI.

Archidiecezja przestrzega przed użytkownikami, którzy mogą chcieć wykorzystać tę sytuację i wpływać negatywnie na innych korzystających z platformy, tworząc podobne „wspólnoty” w innym, nieznanym celu. Jak opisują się sami twórcy „archidiecezji”: – Proszę mieć na uwadze, że nie jesteśmy związani w żaden sposób z prawdziwą Archidiecezją Gnieźnieńską. Nasz wysiłek włożony w grupę działa na zasadzie role-play, gdzie staramy się zachować doświadczenie rodem z rodzinnego kościoła i głosimy nauki zgodne z doktrynami i duchowością Kościoła katolickiego. 

Rzecznik prasowy „prawdziwej” archidiecezji gnieźnieńskiej przyznaje: – Dobrze byłoby, aby to zainteresowanie „mszą” na Robloxie miało przełożenie na realne spotkanie z Panem Jezusem w prawdziwej Eucharystii i w prawdziwym kościele.

źródło cytatów: archidiecezja.pl

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Koscielny
Koscielny
25/01/2023 19:02

Kościół stał się obiektem drwiny. Niestety księża dołożyli do tego rękę, iż wiara zaczyna upadać. Każdy ma dość zaglądania do łóżka, prywatnego życia, wiecznych problemów ze załatwieniem kościelnych spraw czy też „zbierania na rynny”.
Drodzy Księża, życie to nie gra komputerowa, a ludzie to nie SIMSy, którymi można sterować. Człowiek jako istota ma prawo, żyć jak chcę. Można go nauczać, ale nie mówić jak ma żyć. Za wszystkie grzechy zostanie osądzony za życia wiecznego.

mieszkanka
mieszkanka
27/01/2023 00:32
Odpowiedź  Koscielny

żyć z wiarą to nie robić co się chce© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.