|  Rafał Wichniewicz  |  14 komentarzy

Nowa droga w miejsce bruku

Przysieka droga
Zdjęcia nadesłane

Jeden z mieszkańców gminy Mieleszyn skontaktował się z nami z uwagami dotyczącymi budowy drogi na terenie Przysieki, położonej obok wymienionej miejscowości. Gmina twierdzi, że na tę inwestycję mieszkańcy czekali od lat.

Mowa o drodze prowadzącej do kompleksu pałacowego, położonego w Przysiece, nieco na uboczu od szos docierających do Mieleszyna. Dojazd do niego prowadzi z dwóch stron, przy czym jeden to ok. 350-metrowa, asfaltowa jezdnia od szosy Gniezno – Janowiec. Druga jest dłuższa, bowiem liczy ponad 900 metrów i posiada nawierzchnię z kamieni polnych, a dodatkowo wzdłuż niej rosną okazałe drzewa.

Brukowana droga jest jedną z niewielu w naszym regionie, która zachowała swój pierwotny charakter pamiętając czasy, kiedy stanowiła najwyższy standard nawierzchni. Niestety, mimo to nie znajduje się ona w rejestrze zabytków, dlatego może ulec przebudowie, ponieważ znajduje się w złym stanie technicznym. Prace już się rozpoczęły, gdyż gmina Mieleszyn otrzymała na ten cel środki zewnętrzne, pozwalające na wykonanie inwestycji. Planuje się budowę jezdni asfaltowej o szerokości 3,5 metra z poboczami i mijankami. 

– Jak łatwo niszczymy stare zabytki, choć formalnie nie są to zabytki – przyznał nam mieszkaniec, który przesłał do nas zdjęcia z ww. drogi, dodając dalej: – Niestety na tej alei brukowej poodzierane są już korzenie, zresztą jedna linia wyznaczona jest praktycznie równo z pniami to jak mogą nie być odarte – dodaje.

Do sprawy odniosła się także Gmina Mieleszyn, która poinformowała nas, że w sprawie ww. inwestycji mieszkańcy wsi zabiegali o nową drogę od wielu lat, nierzadko dyskutując nad jej złym stanem technicznym oraz koniecznością poprawy warunków dojazdu do swoich posesji. Sama kwestia korzeni drzew jest na bieżąco monitorowana, a sama droga musi posiadać taką szerokość, jaka jest wymagana przez przepisy budowlane.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
02/02/2023 22:40

Aaaaaaa, co do dziur a asfalcie to biedni mieszkańcy Swiatnik Wielkich pewnie sami sobie je narobili i teraz muszą biedni po nich jeździć, niech mi Pan przypomni kiedy Wójt odwiedził wieś jego gminy Swiatniki Wielkie? Widział zarwane przepusty i nieczyszczone rowy melioracyjne, to obowiązki Gminy. Ciekawe czy gdyby Wójt był mieszkańcem tej wioski bo przecież gdzieś mieszkać musi to droga była by lepsza? Zapraszam na inne dziurawe drogi Gminy Mieleszyn.

Zbigniew
Zbigniew
02/02/2023 22:33

Szanowny Panie Wlodzimierzu, po co tyle jadu, teraz już wszystko jasne to jest nowy program ASFALT PLUS w ramach dojazdu włodarzy gmin do swoich posesji coś jak WILLA PLUS ale troszkę tańsza.

Adam z Gniezna
Adam z Gniezna
29/01/2023 13:04

Byłem w sobotę zobaczyć z ciekawości to miejsce, mogę sobie wyobrazić jak pięknie musi być tam na wiosnę czy latem,. Szkoda że musi to zniknąć kasztany potężne widać że ponad 100 lat mają i szkoda by ich było obwiazanie czarna folią nie wystarczy. Widać w komentarzach kto jest z ugrupowania Wójta bo dbają o to aby ich pryncypal mógł ich pochwalić za obronę. Kto wie może tym razem z Mieleszyna do Orlenu na prezesa? Dajcie szansę i temu Wojtowi.. A pisanie że było osób 2 a teraz jest 6 w budownictwie to może.., sztucznie zatrudnieni koledzy i koleżanki, kto wie, no ale byłem zobaczyłem i fakt, może będzie lepiej się jeździło ale pewien okres już nie wróci, a można budować coś nowego bez niszczenia starego, ale to trzeba myśleć innymi kategoriami.

Zbigniew
Zbigniew
28/01/2023 14:42

Pan Sarkazm słusznie zauważył po co nam 100 letnie ponad drzewa lepszy świeży asfalt, Pani Ewo dziękuję też tak myślę, ciekawe co Wójt na to ale…. on też nie jest z tej ziemi on tu tylko kiedyś przyjechał więc co go interesuje jakas tam droga stara i cenne drzewa, które rosły jak go na świecie jeszcze nie było

Włodzimierz Hys
Włodzimierz Hys
29/01/2023 15:23
Odpowiedź  Zbigniew

Wójt tutaj mieszka z rodziną.Nie ważne skąd przybył.Pracuje dla rozwoju tej Gminy.Co jest widoczne na każdym kroku.Fakty i inwestycje mówią same za siebie.Boli cię że Wójt pracuje tak jak powinien pracować manager Gminy w obecnych czasach??Ubolewam że tak późno Gmina dostała dobrego gospodarza.Nie było by tylu zaniedbań i stagnacji.Ubolewasz nad starodrzewiem przy remontowanej drodze.
W zasadzie ze względu na wiek drzew należało by je wyciąć i zrobić nowe nasadzenia.Tutaj powinien się wypowiedzieć dendrolog.A tak zwyczajnie to tobie nie chodzi o te drzewa tylko szukasz argumentów by uderzać w Wójta.
Skoro tak bardzo pochłania cię ,,ochrona,,przyrody to co dla tej ochrony zrobileś??Czy znane może są tobie fakty nawożenia pól zawartością przydomowych szamb z terenu tej Gminy?? Są robione nawet doły wyściełane jakąś folią by blendować tę truciznę z gnojowicą celem zakamuflowana ścieków.
To jest temat którym powinniśmy się zająć.
Wszak to jest gwałt na Naszym wspólnym środowisku naturalnym.
I to robią miejscowi a nie przyjezdni .

Łajdus
Łajdus
28/01/2023 09:46

Bicie piany. Droga nie jest objęta opieką konserwatora. Przecież drzewa nie zostaną usunięte. Zabezpieczyć korzenie, zapewnić ludziom cywilizowany dojazd.

Kasia
Kasia
27/01/2023 16:26

Myślę że za nim artykuł powstał pan redaktor powinien porozmawiać z mieszkańcami i dopiero odnieść się do pisania. Mieszkańcy wiele lat walczyli o to żeby droga była wyremontowana i na każdym zebraniu był poruszany temat dróg ,i nikt zastrzeżeń nie miał. A jeśli mamy tak życzliwego mieszkańca to prosiłabym żeby udzielał się na zebraniach a nie za placami robił to co robi. Również nie powinien wypowiadać się jeśli nie mieszka na tej drodze. My bardzo dziękujemy Gminie i Wójtowi że wkońcu są robione u nas drogi. Pozdrawiam SOŁTYS PRZYSIEKI

Ewa
Ewa
27/01/2023 15:59

Asfalt się im po prostu należy, biorąc pod uwagę, że przy bruku mieszka sam Wójt Gminy.

Zbigniew
Zbigniew
27/01/2023 15:00

No tak, niedługo koniec kadencji więc Wójt Mieleszyna buduje sobie asfaltowy dojazd do posesji. Przypadek? Nie sądzę.

Mieszkanka gminy
Mieszkanka gminy
28/01/2023 15:44
Odpowiedź  Zbigniew

Odkąd mamy w gminie Mieleszyn nowego Wujta drogi w końcu są systematycznie remontowane. W wielu miejscowościach została już położona nowa, asfaltowa nawierzchnia m.in w Mielnie,Dziadkówku,Karniszewie Świątnikach, czy Łopiennie.Nowy asfalt w Przysiece to następna gminna inwestycja , pewnie nie ostatnia.
Pozdrawiam wszystkich, którzy dostrzegają zmiany, a nie wiecznych malkontentów.

Włodzimierz Hys
Włodzimierz Hys
28/01/2023 16:50
Odpowiedź  Zbigniew

Wójt sobie nie wybudował.
Nie pisz bzdur.
Droga w Przysiece powstaje dla społecznosci Gminy Mieleszyn.Pozostanie w Gminie.Nie rozumiem zarzutu że Wójt mieszka przy tej drodze.Gdzieś przecież mieszkać musi .
Nie jest winą obecnego Wójta że od dziesiątek lat poprzednikom na Wójta stanowisku nie chciało się zmierzyć z problemem.
Nie potrafili zorganizować pieniędzy na inwestycje.Ale potrafili tylko intrygować.
Poprzednik obecnego Wójta jedyne co robił to trwał.I tak przez 4 kadencje.Byle do emerytury.
Referat budownictwa Urzędu Gminy za poprzednika liczył 2 osoby.
Za obecnego Wójta liczy 6 osób.Już to pokazuje co jest priorytetem obecnego Wójta.
Ponad 30 milionów zewnętrznych pieniędzy na inwestycje.Zostalo sprowadzone przez obecnego Wójta na inwestycje w Gminie.I to malkontentom przeszkadza.Przyzwyczaili się do stagnacji która wydawała się stanem stałym w Gminie.Dopiero obecny Wójt to przerwał.Zaczelo się dziać w Gminie i to przeszkadza.Ludzie ogarnijcie się to się nie dzieje dla Wójta tylko dla Nas mieszkanców Gminy.Tak trudno to zrozumieć??

Zbigniew
Zbigniew
29/01/2023 11:39
Odpowiedź  Włodzimierz Hys

Zgadza się, tych pieniędzy obecny zarządca gminy nie zdobył tylko zostały przyznane z funduszy, po drugie dziury na istniejących już drogach wołają o pomstę, a jeżeli budować coś dla mieszkańców to chodnik przy ruchliwej drodze na Mielno żeby mieszkańcy i dzieci bezpiecznie chodzili no ale to trzeba współpracować z powiatem a to już poza Pana Wójta zainteresowaniem bo on jeździ a nie chodzi pieszo jak dzieci na szkolny autobus

Włodzimierz Hys
Włodzimierz Hys
30/01/2023 20:29
Odpowiedź  Zbigniew

Co do funduszy to przecież poprzednik obecnego Wójta mógł to robić.
A jednak nie robił.By dostać takie fundusze trzeba sporządzić aplikacje z załączeniem wszelkich niezbędnych dokumentów w tym i projektu.Do tego są potrzebni ludzie – pracownicy którzy znają materię i potrafią sporządzić dokumentację.Stąd referat budownictwa w obsadzie 6 osobowej.
Co do stanu dróg to są zaniedbania poprzednika.Przez 16 lat czyli przez 4 kadencje były robione remonty cząstkowe.Że przypomnę stan drogi w Dziadkówku przed remontem w listopadzie-grudniu 2022.Droga ta przypominała dzieła Picassa tyle że w czerni.
Łata na łacie .
Obecnie nowa nawierzchnia drogi pokazuje że jest wreszcie gospodarz w Gminie.
Dla wyjaśnienia dodam że piszący być może tego nie wie.
Ale są drogi w Gminie administrowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.
I to tam możesz kierować swe wołanie.
Najlepiej za pośrednictwem powiatowego radnego wybranego z tego okręgu.
Nauczcie się Państwo pisać petycje a nie anonimy i złośliwe donosy.
Czy też wypowiedzi pod imieniem.
Masz czyste intencje to pisz jeden z drugim pod własnym nazwiskiem.

Sarkazm
Sarkazm
27/01/2023 15:00

Po co komuś ponad 100 letnie drzewa?
Betonową to jest przyszłość.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.