|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

W 2022 roku 100 blokad na kołach. Monitoring uchwycił ponad 2 tys. spraw w mieście

Straż Miejska podsumowała działania związane z interwencjami podejmowanymi w zakresie bezpieczeństwa w ruchu na terenie miasta. Wielu kierowców nie stosuje się do standardowego oznakowania na drogach.

Informacje w tym zakresie przekazano podczas ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. W 2022 roku strażnicy miejscy na terenie Gniezna mieli 7027 zgłoszeń, z których interwencji własnych było 5108. Sami mieszkańcy zgłosili strażnikom 1919 spraw.

Jak poinformował zastępca komendanta Straży Miejskiej Janusz Warda, monitoring znajdujący się na terenie miasta ujawnił 2398 różnych spraw – wykroczeń i innych kwestii, które wymagały interwencji.
W zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym ujawniono 3583 wykroczenia – mniej o około 300 w stosunku do 2021 roku. Na tę liczbę 1467 zakończyło się mandatami na łączną kwotę ponad 190 tys. złotych. 1462 sprawy zakończono pouczeniami.

W sumie prowadzono 654 spraw związanych z ujawnieniem numerów rejestracyjnych pojazdów, które dokonały wykroczeń: – 285 spraw umorzyliśmy z różnych przyczyn – z powodu ustalenia wykroczenia przez operatora monitoringu i braku możliwości ustalenia sprawcy wykroczenia, jak chociażby pojazdy na tablicach zagranicznych, leasingowych czy innych, gdy ustalenie właściciela było trudne lub niemożliwe – poinformował.

W 2022 roku w 100 przypadkach zamontowano blokady na kołach, a także odholowano 5 pojazdów utrudniających ruch lub wyjazd z posesji. Ponadto usunięto 3 porzucone pojazdy z dróg: – Tych wraków jest dużo więcej, bo samych zgłoszeń i czynności wobec takich pojazdów było 78. W tych sprawach nie rozpoczynamy działań od holowania, tylko od ustalenia właściciela i zobowiązania go do usunięcia pojazdu lub znamion wraku, żeby ten pojazd nie szpecił otoczenia w którym przebywa – przekazał Janusz Warda.

Poza tym ujawniono liczne przypadki parkowania w miejscach niedozwolonych: – Mieszkańcy nagminnie nie stosują się do tych przepisów i najczęściej znakiem, który zajmuje się straż miejska, jest zakaz postoju B-36, gdzie w ub. roku ujawniono prawie 900 takich wykroczeń, z czego 449 zakończono pouczeniem, a 446 zakończono mandatem. Znak D-40 tzw. strefa zamieszkania dla wielu obywateli jest znakiem niezrozumiałym i wszyscy myślą, że „tu tylko ludzie mieszkają”. Natomiast znak ma kilka rzeczy, które trzeba „doczytać” – jeśli jest znak D-40, to wolno parkować tylko w miejscach wyznaczonych – mówił Janusz Warda. Tak jest chociażby w rejonie katedry, gdzie parkować wolno tylko w soboty i niedziele, ale podobne znaki obowiązują m.in. na Rynku, ul. Tumskiej, w rejonie Targowiska oraz w różnych częściach miasta. Z tego tytułu w 2022 roku 111 kierowców otrzymało pouczenia, a 99 zostało ukaranych.

Ponadto na terenie miasta nagminnie zdarzają się sytuacje parkowania w rejonie przejść dla pieszych. – Niestety, każdy mówi „uda mi się, pojadę i skoczę zrobić zakupy”. Takich zgłoszeń dotyczących tego parkowania w obrębie przejścia dla pieszych, było 252 pouczenia i 331 mandatów – dodał. Mimo iż w centrum miasta w kilku miejscach powstało oznakowanie poziome P-21 czyli „powierzchnia wyłączona”, to i tak wielu kierowców na nim stawia auta – w takich przypadkach w 2022 roku zastosowano 240 mandatów i 150 pouczeń.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.