|  Rafał Wichniewicz  |  23 komentarze

Urząd wyłączy 600 latarni na terenie miasta

Około 10% wszystkich punktów oświetleniowych na terenie miasta zostanie wygaszonych w związku z oszczędnościami, które wprowadza Urząd Miejski.

Koszty Miasta z tytułu opłat za energię elektryczną w tym roku wzrosły trzykrotnie. W związku z tym w piątek 3 lutego Magistrat poinformował, że wprowadzone zostają oszczędności i rozpocznie się wyłączanie około 10% latarni ulicznych na terenie Gniezna.

– Ceny prądu w stosunku do roku poprzedniego wzrosły trzy razy. W ubiegłym roku za oświetlenie uliczne koszt energii elektrycznej wyniósł około 900 tysięcy, a w tym roku szacujemy iż to będzie 3 miliony złotych. Ponadto obowiązuje nas ustawa, która nakłada na samorządy osiągnięcie 10% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. W związku z tym podjęliśmy tę trudną decyzję, żeby wyłączyć 600 spośród ponad 6 tysięcy lamp w mieście – przekazała zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska. Jak dodała, latarnie będą wyłączane przede wszystkim na trasach szybkiego ruchu, przejazdowych oraz w innych częściach miasta: – Pozostaną włączone lampy na przejściach dla pieszych, sąsiadujące z przystankami autobusowymi, pozostaną włączone oświetlenia parków i skwerów, w centrum miasta oraz na dużych osiedlach, gdzie mamy wysokie, wielorodzinne budynki, ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas najważniejsze. 

Latarnie nie będą wyłączane w całości na całych ulicach – na każdej ma się świecić określona ich ilość, w tym przy skrzyżowaniach. Każda lampa przeznaczona do wyłączenia ma być oznaczona – odłączanie ich rozpocznie się już od 6 lutego i potrwa to kilka tygodni. Nie ma terminu ponownego ich uruchomienia.

Szacuje się, że z tego tytułu Miasto Gniezno zaoszczędzi około pół miliona złotych. Lista lamp przeznaczonych do wygaszenia znajduje się w poniższej tabeli.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Matt
Matt
07/02/2023 11:35

Jak to mówią: ostatni gasi światło…
Gniezno umiera – dziękujemy Panie Budasz za kilka lat Pańskich rządów…
Ale u was, Panowie i Panie, ponoć dwa razy coś obiecać to jak raz dać. A, i jeszcze mój ulubiony cytacik z klasyków pijaru: „Obietnice polityczne wiążą tylko tychktórzy w nie wierzą”… Ciemno wszędzie. Czyżbyśmy już byli… Ciemnogrodem? 🙁

Biały
Biały
05/02/2023 09:10

Na wybory!
NIE dla zbójnickiego pisu!

Zebra
Zebra
06/02/2023 15:15
Odpowiedź  Biały

Przecież to Budasz wyłączyć kazał, aktywista PO!

Monika
Monika
04/02/2023 15:57

Na ulicy kosynierów latarnie są wyłączone średnio przez 3 tyg w ciągu miesiąca od grudnia

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Monika
wilk
wilk
04/02/2023 14:07

Czyli ta postępowa i piękna nasza lokalna władza robi z miasta ……ciemnogród !!!Pieniądze wywalone na ten przerobiony rowerowy BUBEL na ulicy Roosevelta,balony itp. czyli będą za chwilę kolejne podwyżki dla mieszkańców!!!!! Drużyna bajzlu,a miało być tak pięknie,jak mawiał Cejrowski,WSZYSCY WON,w najbliższych wyborach !!! Gniezna nie stać na kolejne lata postkomuny i zapaści!!

My POgasimy wasze głosy w urnach wyborczych
My POgasimy wasze głosy w urnach wyborczych
04/02/2023 12:37

Wy POgasicie światła

Glik
Glik
03/02/2023 23:28

Ustawa nie dotyczy oświetlenia ulic. Proponuję doczytac przepisy

Cogito
Cogito
03/02/2023 21:03

W ramach oszczędności postawmy jeszcze jeden namiot. To zawsze się przyda. Oświetlimy, ogrzejemy…

rezigiusz
rezigiusz
03/02/2023 20:21

Nie lubię nikomu zaglądać do portfela. Ale pamiętam jak Pan Glejzer czy jak mu tam argumentował podwyżki diet radnych. To może ten sam Pan Glejzer czy jak się on tam nazywa poddał pod głosowanie obniżkę diet radnych.Wszak napisanie uchwały to nie problem.

Do tego nie słyszę aby były jakieś redukcje etatów w UM lub instytucjach podległych miastu. Kurka ponad 8 mln na MOK było a tu wyłącza się lampy aby AŻ 500 tyś zaoszczędzić.Do tego po jaki ciul parki i skwerki robi sie jak zaraz będzie tam ciemno.

Pamiętajcie ze w wyborach parlamentarnych czy samorządowych różnych szczebli jest wybór miedzy dzumą a cholerą

antykiep
antykiep
04/02/2023 11:34
Odpowiedź  rezigiusz

Coś ty się tak tego MOK-u uczepił? Jeśli twierdzisz, że dostając kilka milionów dofinansowania przy o wiele mniejszym wkładzie własnym należy zrezygnować z tych pieniędzy, to najwyraźniej jesteś głupszy niż ustawa przewiduje. Dodam, że pieniądze zostały otrzymane w 2019 roku, kiedy nie było ani pandemii, ani wojny, ani kryzysu.

urzędas
urzędas
04/02/2023 12:13
Odpowiedź  rezigiusz

Obniżenie diet wiele nic nie da. Ale redukcja urzędników! O, to jest naprawdę warte zastanowienia. I nie tylko redukcja, ale także przegląd pod względem specjalizacji, przydatności, konieczności i faktycznych potrzeb. Czy taki sekretariat nie mógłby być jeden dla całej trójki? Z dwiema sekretarkami i szlus! Czy jest potrzebny kierowca na etacie? Przecież miasto można obejść pieszo w kilkanaście minut, sa telefony, autobusy w dodatku miejskie itd. A na delegację pojechać wygodnym pociągiem. Albo samemu usiąść za kółkiem! itd. ………

Leszek
Leszek
03/02/2023 19:26

3000 latarni to by były
oszczędności powinniście wyłączyć

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
03/02/2023 18:04

To nie Rząd Polski powinien „zmuszać”  Samorządy do oszczędzania energii elektrycznej ( jak powiedział urzędnik informujący o wyłączeniu lamp w Gnieźnie).  To samorządy miast   SAME  powinny myśleć  i podejmować szybkie kroki oszczędnościowe widząc jak energia elektryczna  drożeje.  We Wrześni samorząd pierwsze lampy wzdłuż ulic zaczął wyłączać już we wrześniu 2022 roku Września oszczędza więc już cztery miesiące,  A mieście Gnieźnie postanowiono oszczędzać  „pod przymusem”  dopiero teraz – w miesiącu lutym 2023 roku.  Czyli aż cztery miesiące później.  I miasto Gniezno postanowiło oszczędzać tylko…. jeden miesiąc !!   Przyjmując, że miesięcznie można zaoszczędzić pół miliona złotych (tak powiedział urzędnik), więc od września  Miasto Gniezno powinno już zaoszczędzić DWA MILIONY złotych .  A zaoszczędziło dotąd   ZERO  ZŁOTYCH ! Czym Burmistrz  Wrześni i Urzędnicy wrzesińscy różnią się  od tych  w Gnieźnie ?

ciocia Jadzia
ciocia Jadzia
04/02/2023 12:15
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

A te wszystkie chińskie duperele, które rozświetlały miasto na okres gwiazdkowy, to były potrzebne w dobie oszczędności? No chyba, ze ktoś chciał, żeby go chwalono za te kolorki.

Zenon
Zenon
03/02/2023 16:41

Jeszcze parę ulic można było by wyłączyć to może starczyło by na dwa kolejne balony jak przy Ul. Parkowej.Zenada.

Fgh
Fgh
03/02/2023 13:46

Dlaczego nikt nie odśnieża ulic?

Żaneta
Żaneta
04/02/2023 09:34
Odpowiedź  Fgh

W czasie opadów nikt na świecie nie odśnieża. Włącz myślenie człowieku!

Sdfg
Sdfg
03/02/2023 13:45

Na Piekarach 14 w dzień a lampy świecą więc jak wy chcecie oszczędzać?

Hanss
Hanss
03/02/2023 12:18

Wszystkie wyłączyć, będzie na premie dla Drużyny B(J)udasza

kierowca
kierowca
03/02/2023 11:58

Konikowo do Roosevelta to ktore ulice?Miejskie czy powiatowe?

Jarek
Jarek
03/02/2023 11:28

Fajnie gdyby samorządowcy zaczęli oszczędności od siebie. Jednocześnie rozumiem, że z powodu trudnej sytuacji materialnej mieszkańców Gniezna zostaniemy zwolnieni z podatku od nieruchomości tak jak to było w mieście Września.

boss
boss
04/02/2023 09:39
Odpowiedź  Jarek

Oni nie tylko nie zniosą, ale jeszcze podwyższą ! Taki inicjator podwyżki nie rozumie, że podniesienie podatków od nieruchomości np. w lokalach użytkowych skutkuje zamknięciem biznesu i żadne podatki nie wpłyną na konto. No cóż, gdyby był ekonomistą , to by logicznie pomyślał.

ryba
ryba
04/02/2023 12:07
Odpowiedź  boss

Przecież wiadomo, ze ci co rządzą to wcale nie sa specjalistami tylko politykami. Niestety, także często cwaniakami. Przed kolejnymi wyborami otwórzcie oczy!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.