|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Pacjenci po zawale powinni korzystać z KOS-Zawał

Szpital Pomnik Chrztu Polski

Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował kolejny etap funkcjonowania systemu opieki nad osobami po zawale serca. Konieczna jest większa świadomość u pacjentów o możliwości skorzystania z programu KOS-Zawał.

Kompleksowa Opieka Specjalistyczna po zawale serca (zwana skrótowo KOS-Zawał) wdrażana jest na terenie Wielkopolski od 2017 roku. Od lipca 2022 roku funkcjonuje także w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski.

– Uczestnictwo pacjenta w programie zaczyna się od rozpoznania zawału i udzielenia pomocy w oddziale kardiologicznym. Tutaj chory przechodzi zazwyczaj angioplastykę oraz wszczepienie stentów lub bajpasów. Po zabiegu zdecydowana większość pacjentów odczuwa natychmiastową poprawę samopoczucia. Jeśli w tym momencie chory wróci do domu i nie zmieni swoich nawyków, ma 20% szans na kolejny zawał w okresie krótszym niż rok. Drugi zawał bywa poważniejszy i trudniejszy w leczeniu. Jeśli jednak pacjent zostanie zakwalifikowany do programu KOS-Zawał, otrzymuje kompleksową pomoc. Oznacza to, że trafia on pod opiekę poradni kardiologicznej, gdzie w ciągu roku, bo tyle trwa udział w programie, odbywa co najmniej cztery wizyty. Pierwszą jest wizyta koordynująca, podczas której lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na rehabilitację, co jest kolejnym etapem programu KOS-Zawał – informuje poznański NFZ.

Odkąd KOS-Zawał funkcjonuje w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski, przez 6 miesięcy skorzystało z niego 36 pacjentów, co stanowi 6% – najmniej w województwie. Jednocześnie przez cały rok w tej placówce odnotowano 540 hospitalizacji kardiologicznych, związanych właśnie z zawałem serca.

– Chcielibyśmy, aby do programu KOS-Zawał kwalifikowani byli wszyscy pacjenci spełniający kryteria – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Niepokojąca jest dla nas sytuacja, w której spośród wszystkich pacjentów z zawałem, KOS-em objętych jest mniej niż 10 procent z nich. Biorąc pod uwagę dotychczasową realizację KOS-a widzimy, że rozsądny poziom to 50 procent kwalifikowanych pacjentów, co wiele szpitali osiąga, a nawet przekracza.

O ile wdrażanie samego programu na pewno zajęło sporo czasu, tak też świadomość personelu oraz pacjentów o możliwości korzystania z programu KOS-Zawał powinna już rosnąć. Z 36 osób, które przeszły przez ten program w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski, pomyślnym wynikiem jest to, iż 32 z nich brało udział w rehabilitacji kardiologicznej. Stanowi to 89% pacjentów, jeden z najwyższych wyników w województwie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.