|  Rafał Wichniewicz  |  20 komentarzy

Jedna kasa, długa kolejka. Pasażerowie są odsyłani do internetu

Od kilku tygodni na gnieźnieńskim dworcu czynna jest tylko jedna kasa biletowa. Sytuacja jest kuriozalna, gdyż drugą oddano prywatnemu przewoźnikowi autobusowemu, sprzedającemu bilety… tylko kilka razy w miesiącu.

Dworzec w mieście liczącym ok. 65 tys. mieszkańców, stanowiący punkt dojazdowy dla sporej większości z ok. 145 tys. mieszkańców powiatu, ma tylko jedną kasę biletową. Sytuacja ta trwa od początku marca br., kiedy to z dwóch istniejących jedna została zamknięta i przekazana prywatnemu przewoźnikowi autobusowemu.

Kolejki do jedynej pozostawionej kasy nie znikają, a w bardziej tłoczne dni ciągną się do wyjścia z dworca. Czynna jest w godzinach 5:30 – 20:30. Teoretycznie, bo zdarzają się dni, że i ta jedyna kasa jest zamykana wcześniej i biletów nie ma gdzie kupić. Pozostaje biletomat, ale nie wszyscy aż tak ufają technologii (zwłaszcza starsze osoby). Ostatnim wyjściem zostaje konduktor w pociągu, do którego ustawiają się – a jakże – kolejki.

Jak się okazało, ustalenie sprawcy tego zamieszania nie było proste. Sami pasażerowie nie potrafili stwierdzić, kto za to odpowiada – podobnie zresztą pojedyncza obsługa kas. Na początku skontaktowaliśmy się z Kolejami Wielkopolskimi. Stamtąd po długim czasie oczekiwania otrzymaliśmy wymijającą odpowiedź: – Druga kasa była zarządzana przez Spółkę POLREGIO, dlatego w celu uzyskania wyjaśnienia, dlaczego została zamknięta, należy skierować pytanie do tego przewoźnika. Wkrótce wyjaśniliśmy też sprawę z Polregio, które odpowiedziało: – Pasażerów przyzwyczajonych do zakupów w okienku kasy biletowej najmocniej przepraszamy, ale rezygnacja z utrzymania tego punktu sprzedaży została podjęta odgórną decyzją Organizatora Transportu – zamieszczono w odpowiedzi, uzupełnionej możliwością zakupów biletów przez internet oraz aplikację.

Uzupełnieniem tej sytuacji jest to, że zamknięta kasa, którą teraz obsługuje prywatny przewoźnik autobusowy, jest otwierana tylko kilka razy w miesiącu (!) w celu sprzedaży biletów miesięcznych na lokalne dowozy w regionie. W pozostałe dni roleta pozostaje zamknięta i opierają się o nią pasażerowie stojący w oczekiwaniu do ostatniej czynnej kasy kolejowej.

Organizatorem transportu jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W odpowiedzi otrzymaliśmy: – Decyzja o zamknięciu jednego z okienek została podjęta w związku z ograniczeniem przewozów wykonywanych przez POLREGIO S.A. na linii komunikacyjnej K10 Poznań Główny – Mogilno. Od początku marca br. ani do Organizatora Przewozów, ani do Spółki Koleje Wielkopolskie, nie wpłynęły skargi dotyczące długich kolejek do kasy biletowej. Rzeczywiście, w pierwszych dniach marca pracownicy kas odnotowali pewne poruszenie związane z zamknięciem jednego okienka. Możliwe, że było to spowodowane również zwiększonym zapotrzebowaniem na bilety okresowe na początku miesiąca. Sytuacja jednak została już ustabilizowana – czytamy w odpowiedzi z UMWW. Dalej zaznaczono, że istniejąca już dostępność do zakupów biletów przez internet jest cały czas rozwijana.

– Warto dodać, że drugie pomieszczenie kasowe nie jest do dyspozycji ani Samorządu Województwa Wielkopolskiego, ani przewoźników kolejowych. Zarządca nieruchomości wynajmuje pomieszczenie na określonych przez siebie zasadach i wybranym przez siebie podmiotom – przyznano, odnosząc się do sprawy wynajęcia kasy biletowej przewoźnikowi autobusowemu. Jak dodano dalej w odpowiedzi z Urzędu Marszałkowskiego, jedna trzecia biletów sprzedawanych w ostatniej kasie biletowej dotyczy składów InterCity: – Być może należy rozważyć bardziej aktywne włączenie się tego operatora w sprzedaż biletów na stacji Gniezno. Z mocy Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym organizatorem przewozów dla tego operatora jest jednak minister właściwy do spraw transportu – przekazano nam w odpowiedzi.


Komentarz. W odpowiedzi z UMWW zawarto m.in., że „dostępność biletów kolejowych w Gnieźnie jest co najmniej zadowalająca”. Nieco z ironią – być może, gdyby pasażerowie o tym wiedzieli, kolejek do kasy by nie było. Tymczasem trudno powiedzieć, czy dworzec kolejowy w Gnieźnie jest nim już tylko z nazwy, skoro tworzy się w nim kasę dla przejazdów autobusowych w miejsce kolejowych? A może to jest to tajemnicze „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne”, którym nazwano dotychczasowy dworzec autobusowy? Czy taka była wola decydentów? Trudno powiedzieć, bo ani miejskie, ani powiatowe, a już tym bardziej parlamentarne czynniki nie robią nic z tym, co się dzieje w kontekście gnieźnieńskiego dworca i jego „kolejowego otoczenia” od jakiegoś czasu. Robić to muszą mieszkańcy z własnej inicjatywy. O następnych, podobnych tematycznie sprawach, napiszemy już wkrótce.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
beha
beha
20/04/2023 09:20

Dodam że automat biletowy wiecznie jest zepsuty na tym dworcu, już od stycznia nie idzie w nim karta zapłacić i wczoraj z czterech 50 złotówek które miałam i zapewniam że były dobrej jakości, przyjmował tylko jedną😒

pasażer
pasażer
19/04/2023 08:53

Całe PKP. Zabytkowy obiekt parowozowni rozkradany pod nosem pracowników. Mini dworzec nie działa. Słabo

Janek
Janek
18/04/2023 21:59

o dworcu w Gnieźnie, który jest od r. 2014 bardziej przystankiem kolejowym, pisano tu wiele, ale nikt ze strony PKP, ani naszych władz lokalnych nie podjął tematu, a szkoda…
to właśnie nasze władze muszą ciągle zabiegać, aby PKP potraktowało poważnie nasz dworzec, niegdyś piękny, dziś zredukowany do niewielkiego pomieszczenia

naprawdę nie ma gdzie usiąść (9 ławek bez oparcia), stanąć z bagażem, a teraz jeszcze kasę zlikwidowano i nikt nie jest winny…

ostatnio w grudniu 2022 dużo faktów i liczb przytoczono w komentarzach do artykułu o zamykanym przejściu na 3 peron (zwłaszcza komentarz Avalon), warto ponownie przeczytać:

https://gniezno24.com/aktualnosci/12036/petycja-w-sprawie-ponownego-otwarcia-przejscia-z-peronu-na-ul-skladowa/

fragment: „… dlaczego dworzec obsługujący więcej pasażerów niż np. Toruń Główny został zredukowany do takiej formy jak obecnie?
Stacja Gniezno z wymianą pasażerska 4200 osób na dobę w 2021 roku to 53 największy dworzec w kraju. „

jednostką odpowiedzialną za nieruchomość dworca jest PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu – wg pani dyrektor Aliny Stachowiak od czasu przebudowy w r. 2014 nikt nie zgłosił zastrzeżeń do powierzchni lub warunków obsługi pasażerów…

to może sami zgłaszajmy swoje uwagi, im więcej, ty lepiej (na poniższy adres PKP):

sekretariat.poznan@pkp.pl

Gnieźnianin
Gnieźnianin
19/04/2023 17:35
Odpowiedź  Janek

Powiat gnieźnieński posiada kompetencje w zakresie transportu ponad gminnego więc powinien się tym zająć. Wydział komunikacji z Panem Krawczykiem na czele. Do dzieła.

rezigiusz
rezigiusz
18/04/2023 19:23

Powiem tak.Dla mnie to skandal !!! Jeżdżę do pracy pociągiem o godzinie 9 z minutami. Przychodzę na dworzec około 8.45. O 9 z racji przerwy kasa nieczynna od 9 do 9.20 (oczywiście przerwa rzecz świeta) i prawie co wyjazd muszę sie tłumaczyć kierownikowi pociągu ze kasa nie czynna w co nie wierzą. Na szczęście robię zdjęcia.

Zaznaczam ze biletomat mnie nie interesuje i z aplikacji do kupna biletu też nie mam zamiaru korzystać bo nie mam obowiązku.

Ogólnie dziwię sie Staroście i Prezydentowi miasta. Wszak po niekąd tez dotują i partycybują w kosztach

Gnieźnianin
Gnieźnianin
19/04/2023 17:37
Odpowiedź  rezigiusz

Każdy ma wybór, jak wiesz ze przerwa a nie chcesz korzystać z tego co oferują zdobycze techniki musisz być wcześniej i tyle. Twój wybór

Jola
Jola
18/04/2023 19:16

co to za dworzec, skoro poczekalnia prawie żadna, większa część budynku dworca to opieka społęczna, żadnego przyzwoitego miejsca na przysłowiową kawę, o kasach już napisano wyżej…

wilk
wilk
18/04/2023 13:54

Urząd Marszałkowski w POznaniu, to rządzą tam same prawie platfusy,ludzie ich powybierali to mają,przecież przedstawiciele tej partyjki mają w nosie mieszkańców,dla nich ważne są synekury,które opanowali w lokalnych władzach !! Czas wreszcie tą sitwę rozgonić i przegnać ich do właściciela w……Berlinie !!!

Radkosky
Radkosky
18/04/2023 15:57
Odpowiedź  wilk

PiS załatwiłby to lepiej…
Słyszałem od rolników 🙂

wilk
wilk
20/04/2023 16:42
Odpowiedź  Radkosky

oczywiście,w porównaniu to hochsztaplerów .

Pol
Pol
19/04/2023 08:51
Odpowiedź  wilk

A w PKP rządzi PiS i też nie jest lepiej…

wilk
wilk
20/04/2023 15:45
Odpowiedź  Pol

Pis rządzi PKP,ale dworce ma kto inny,przeczytać głąby ze zrozumieniem artykuł!!

Gnieźnianin
Gnieźnianin
20/04/2023 19:16
Odpowiedź  wilk

Głąbie to są Twoje komentarze właścicielem dworca jest PKP którym rządzi PiS. I nie kłam

Adam
Adam
19/04/2023 13:02
Odpowiedź  wilk

Ale o co chodzi proszę pana?

Staruch z centrum
Staruch z centrum
18/04/2023 10:49

Dobrze, że pociągi się u nas zatrzymują. Od czerwcowej korekty rozkładu zobaczymy co będzie.

Michał Ostch
Michał Ostch
18/04/2023 10:39

Dziękuję za zajęcie się tą sprawą. Może w końcu coś się ruszy. Bo UMWW i KW zdają się być głuche na głosy pasażerów. A to właśnie decyzją UMWW Polregio ograniczyło liczbę połączeń i to podobno UMWW „zablokował” wynajem pomieszczenia dla Polregio. A jeśli 1/3 biletów to sprzedaż InterCity to na pewno KW ma z tego jakąś prowizję. No ale KW i UMWW woli patrzeć tylko na czubek swojego nosa a nie na dobro mieszkańców i pasażerów, którzy są podatnikami i użytkownikami również KW!!!

Gnieźnianin
Gnieźnianin
18/04/2023 22:11
Odpowiedź  Michał Ostch

Trochę Pan śmieszny. Komentarz Pan pisze na portalu a kupić biletu w internecie nie potrafi. Zwykle lenistwo.

absurdy absurdów
absurdy absurdów
30/06/2023 17:00
Odpowiedź  Gnieźnianin

Sytuacja z wczoraj. Godzina 14:30 – osób przed kasą około 25. Jedna kasa służy do: kupna biletów miesiecznych, zwykłych, informacji kolejowej, wymiany biletów źle wcześniej sprzedanych przez kasjerkę (wczoraj 3 takie sytuacje, tzw. reklamacja). I Ty mi chcesz powiedzieć, że to jest normalne w mieście 65 tysięcznym? Z resztą dzisiaj o 12:00 to samo…

Adam
Adam
01/07/2023 12:41
Odpowiedź  Gnieźnianin

Nie każdy chce kupować bilety przez internet. I nie ma w tym nic śmiesznego.

gonzo
gonzo
02/07/2023 10:47
Odpowiedź  Gnieźnianin

A Panu „Gnieznianin” nic do tego, gdzie komentator „Michał Ostch” ma kupować bilety. Od transakcji biletowych od setek lat jest przede wszystkim kasa biletowa na dworcach i to tam przede wszystkim kupować powinno się bilety.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.