|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

Nieznane zdjęcia zakładów pracy, imprez, wydarzeń – kto je rozpoznaje?

fot. Janusz Chlasta / Grupa „Garaż Janusza Chlasty”

Od pewnego czasu w sieci publikowane są zdjęcia wykonane przez Janusza Chlastę – fotoreportera i gnieźnieńskiego dokumentalistę życia społecznego. Jego dorobek obejmuje tysiące zdjęć, ale spora część z nich jest nierozpoznana.

Przez lata PRL-u związany był z gnieźnieńskimi redakcjami i wykonywał zdjęcia z różnych wydarzeń i plenerów. To odwiedziny w zakładach pracy, szkołach, przedszkolach, na wydarzeniach kulturalnych, ale to także okazjonalna „fotoreporterka” życia miasta. Jego dorobek życiowy obejmuje kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, który od pewnego czasu podlega archiwizacji, a wkrótce doczeka się wystaw oraz albumu.

W trakcie prac nad kolekcją okazało się, że wiele ze zdjęć stało się anonimowych. Nie wiadomo, kto na nich został uchwycony, ani kiedy i gdzie zostały wykonane. Niekoniecznie musi to być Gniezno i okolica, bowiem Janusz Chlasta jeździł po całym regionie, trafiając na tereny także obecnego powiatu wrzesińskiego, mogileńskiego, słupeckiego, średzkiego, obornickiego, ale i być może dalszych zakątków województwa poznańskiego oraz sąsiednich.

– Janusz Chlasta fotografował we wszystkich zakładach przemysłowych Gniezna, powiatu i miejscowości ościennych. Część fotografii niestety nie jestem w stanie zidentyfikować – dotyczą głównie zakładów umownie przeze mnie określonych jako „metalurgiczne” – ZREMB, SPOMASZ, POLMO, a może jeszcze coś innego. Jeżeli ktoś rozpoznaje te miejsca – proszę o pomoc – pisze Władysław Nielipiński, który wziął na „warsztat” dorobek zmarłego przed 10 laty Janusza Chlasty.

Na Facebooku powstała specjalna grupa „Garaż Janusza Chlasty”, na której Władysław Nielipiński sukcesywnie prezentuje kolejne zbiory niezidentyfikowanych zdjęć. Dostęp do niej jest otwarty i każdy może spróbować pomóc i rozpoznać osoby lub obiekty czy wydarzenia uchwycone na zdjęciach – obejmują one lata 60., 70. i 80. Ważnym jest, by swój komentarz zamieścić przy konkretnym zidentyfikowanym zdjęciu.

Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/410246797663466/

Poniżej zamieszczamy przykładowy zbiór zdjęć, który jest znacznie większy – w celu identyfikacji, zapraszamy na ww. grupę.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
. Ten Pan jest podobne do mojego swietej Pamieci T
. Ten Pan jest podobne do mojego swietej Pamieci T
02/09/2023 19:13

Witam. 4 fotka mysle ze to Spomasz

Małgosia
Małgosia
06/07/2023 11:48

To nie PKS tylko Spomasz – Trepko SA

wiedzacy
wiedzacy
05/07/2023 08:46

pierwsze to pks gniezno,© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.