|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Otwarto nową halę produkcyjną w więzieniu w Gębarzewie

W poniedziałkowe południe w zakładzie karnym w podgnieźnieńskim Gębarzewie odbyła się krótka uroczystość z okazji otwarcia nowego obiektu produkcyjnego, w którym skazani mogą pracować.

Hala powstała wewnątrz zakładowego kompleksu, tuż obok oddanego kilka lat temu innego budynku, w którym cały czas trwa produkcja na rzecz firmy Jeremias. Teraz ta działalność zostanie rozszerzona o drugie tyle samo powierzchni, którą wyposaży pracodawca. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Służby Więziennej, zaproszone formacje mundurowe oraz samorządowcy. Tuż po powitaniu wszystkich gości dokonano aktu przecięcia wstęgi oraz poświęcenia obiektu.

– Ta hala jest kontynuacją pierwszej, w której pracuje około 60 skazańców. Druga hala też będzie firmy Jeremias, która poszerza swoją produkcję i będzie ona odzwierciedleniem tej pierwszej, w której też tyle samo osób będzie pracować na dwie zmiany – mówił ppłk Jarosław Korytowski, dyrektor ZK Gębarzewo. Jak dalej dodał, zatrudnienie dla skazanego jest formą nagrody za dobre sprawowanie, a także szansą na zdobycie fachu oraz umiejętności, które potem mogą się przydać na wolności: – Ta praca daje bardzo dużo. Po pierwsze, poza resocjalizacją, osadzeni nie siedzą w celach, tylko wychodzą codziennie do pracy na 7 godzin, czyli mają czas zajęty plus dodatkowo zarabiają. Mają normalnie płacone pieniądze, ale są one wykorzystywane na spłatę ich zobowiązań. To, co im zostanie, mogą wykorzystać na swoje potrzeby. Czyli ile? Nierzadko po odciągnięciu składek i należności zostaje im nawet kilkaset złotych.

Koszt budowy hali wyniósł około 4,2 miliona złotych – kwota ta pochodziła z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Oznacza to, że część środków odbieranych z wypłat wsparła budowę tego obiektu, który będzie służyć kolejnym skazanym.

– Przez zatrudnienie mogą spłacić swoje alimenty, zadłużenia, także jest to kluczowy program dla Służby Więziennej. Jeśli chodzi o zatrudnionych skazanych, to widzimy zmniejszoną liczbę powrotów do przestępstwa – przyznał płk Cezary Kosacz, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu.

W nowej hali, podobnie jak w starej, produkowane będą przewody spalinowe do kominów, przeznaczonych do domów w całej Europie. Dla firmy Jeremias jest to możliwość pozyskania pracowników, których brakuje na rynku pracy. 

Obecnie w Zakładzie Karnym w Gębarzewie przebywa 778 osadzonych – łącznie z ośrodkami w Środzie Wielkopolskiej i Pobiedziskach.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Serio?
Serio?
31/07/2023 20:45

Brakuje pracowników na rynku pracy? Jakoś nie widzę oferty z tej firmy na stronie Urzędu Pracy…© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.