|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Gnieźnieńska chirurgia na tle pozostałych w województwie

Szpital Pomnik Chrztu Polski

Oddział chirurgiczny w Gnieźnie znalazł się w połowie tabeli zabiegów wykonywanych na terenie województwa. Wiele wskazuje na to, że ta pozycja utrzyma się także i w tym roku.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzał się pracy oddziałów chirurgicznych w naszym regionie. Szczególnie interesowały nas oddziały leczące pacjentów w trybie pełnej hospitalizacji. Świadczenia w zakresie chirurgii są udzielane również w trybie hospitalizacji planowej oraz chirurgii jednego dnia. Niektóre zabiegi mogą być realizowane w poradniach specjalistycznych. Analiza dotyczyła oddziałów chirurgii ogólnej, a nie innych, w których również przeprowadza się zabiegi, jak choćby urologia, onkologia czy ginekologia.

Oddziały chirurgiczne oferujące pełną hospitalizację prowadzone są w 38 wielkopolskich szpitalach. W 2022 r. sprawozdały łącznie około 67,9 tys. pełnych hospitalizacji. Spośród nich zabiegiem zakończyło się ponad 49,5 tys. W pierwszym kwartale tego roku było to z kolei 19,2 tys. pobytów w oddziałach i 14,7 tys. hospitalizacji zabiegowych.

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie w 2022 roku zrealizował 2017 hospitalizacji w oddziałach chirurgicznych, co stanowiło 66,3% ogólnie hospitalizacji zabiegowych w tym roku. To pozwoliło uplasować się lecznicy na 15 miejscu wśród 38 placówek medycznych. Więcej pojawiło się ich oczywiście w poznańskich szpitalach oraz odleglejszych od niego m.in. Kaliszu, Kole, Lesznie, Koninie, Rawiczu, Ostrowie Wielkopolskim czy Kępnie. Niemniej sporo zabiegów wykonały też szpitale w Wolsztynie czy Szamotułach.

W pierwszym kwartale 2023 roku w gnieźnieńskim szpitalu wykonano już 519 hospitalizacji zabiegowych, co pozwala przypuszczać, że ich liczba w tym roku utrzyma się na tym samym poziomie.

– Od lat monitorujemy pracę oddziałów i zwracamy się do szpitali z prośbą o zmiany, jeśli w oddziałach zabiegowych, wśród których są m.in. oddziały chirurgiczne, jest zbyt dużo hospitalizacji o charakterze zachowawczym, względem zabiegowych – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Widzimy oczywiście, że część szpitali przyjmuje w dużej mierze chorych w trybie nagłym. Pozostałe mogą bardziej skupić się na pacjentach przyjmowanych w trybie planowym.

Jak informuje NFZ, najczęściej oddziały chirurgiczne przyjmują pacjentów z chorobami układu pokarmowego, ale pojawiają się także układu mięśniowo-szkieletowego, urazowego, układu moczowo-płciowego czy krążenia. Wśród najczęstszych świadczeń jest wycinanie pęcherzyka żółciowego czy przepukliny.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.